ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rychnov nad Kněžnou (zámek)

Chcete navštívit sídlo, které stále patří některému ze šlechtických rodů? Pak určitě projděte jedním z největších barokních celků u nás, zámkem Rychnov nad Kněžnou, zvaným také Kolowratský zámek. Sídlem tohoto šlechtického rodu je již od roku 1640. Společně s lesy a rybářstvím tvoří zámek kolowratské hospodářství. Zámek byl rodině Kolowratů zkonfiskován a v r. 1992 znovu navrácen.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Kolowratská 1, Rychnov nad Kněžnou
GPS: 50.16689190, 16.27573280
Rychnov nad Kněžnou (zámek) map

Rychnov nad Kněžnou (zámek) - zajímavosti

Při prohlídce zámku se nudit nebudete

Samotná budova zámku byla doplněna o budovy hospodářského a správního charakteru, jízdárnu, konírnu a park ve francouzském slohu. Prohlédnout si můžete cennou kolowratskou obrazárnu s díly známých mistrů 17. a 18. století. Věnujte pozornost i zámecké knihovně, kde jsou umístěny některé prvotisky a další vzácné tisky. Zámek je chodbou propojen s kostelem Nejsvětější Trojice, ve zvonice u kostela můžete vidět jeden z největších zvonů v republice – zvon Kryštof. Tento zvon je soukromým vlastnictvím. Na zámku je umístěna i výstava děl malířů Orlické galerie.

Zámek je spojen s rodinou Kolowratů

Zámek v Rychnově nad Kněžnou byl založen rodinou Kolowratů, kteří byli jeho jedinými majiteli. Postaven byl v 17. století poblíž míst, kde stál dříve gotický hrad. Původní barokní zámek s renesančními prvky byl v 18. století přestaven a tuto podobu si zachoval dodnes. Prohlédnout si můžete různé druhy pokojů – pánské, dámské, dětské i společenské, vše vybaveno dobovým nábytkem a sbírkovými kusy, za pozornost stojí i rytířský sál.

Zámek nabízí i speciální akce

Chcete-li se o kolowratském panství dozvědět více, můžete si v zámeckém obchodě zakoupit další literaturu nebo umělecké předměty. Prohlídka je na objednávku možná kdykoliv- i v noci nebo mimo hlavní sezónu. Zámecké interiéry se pronajímají pro různé akce – školení, prezentace, rauty, svatby.

 

Autor: Helena Syslová