ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Zákupy (zámek)

Ocitnete-li se v České Lípě a okolí, určitě byste neměli vynechat návštěvu zámku Zákupy. Zámek byl zařazen mezi národní kulturní památky. Sem patří nejen samotný zámek, ale i přilehlé budovy, především hospodářské. V zámeckém areálu uvidíte také hradní příkop s medvědy nebo francouzský a anglický park, ve kterém se můžete procházet nebo usednout k odpočinku.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Borská 1, Zákupy
GPS: 50.68733580, 14.64392500
Zákupy (zámek) map

Zákupy (zámek) - zajímavosti

Zámek vyniká interiéry a kaplí

Při pravidelné prohlídce projdete nádhernými interiéry, ve kterých je zachováno původní vybavení císařských salonů. Nábytek má původní potahy, původní jsou i tapety, závěsy i lustry. Stropy jsou malované představitelem českého romantismu malířem Josefem Navrátilem. Na zámku se konají svatby, koncerty, různé společenské akce. Jistě Vás zaujme i osobní výtah z r. 1870. Zámecké nádvoří přitahuje návštěvníky medvědím výběhem. K zámku patří i dva parky. Anglickým parkem vedou udržované cesty, v jeho středu je jezírko a je od města oddělen hradbami. Menší francouzský park je veřejně přístupný.

Zámek stojí na místě gotické tvrze

Na místě, kde se dnes nachází zámek, stála ve 13. století dřevěná gotická tvrz. Dlouhodobými majiteli se v 15. století stali Berkové z Dubé. Za jejich panování začala stavba zámku v renesančním slohu. V tom samém století zámek vyhořel a byl znovu obnoven. Až v 17. století změnil zámek majitele a v době třicetileté války byl několikrát vyrabován. Za majitelů z rodu Sasko – Lauenburského prošel zámek barokní přestavbou ve skutečně honosné sídlo. V 19. století se stal zámek vlastnictvím Habsburků a císařským majetkem a o století později majetkem státu. V polovině minulého století byl rekonstruován a zpřístupněn veřejnosti.

Zámek Zákupy hostil českého krále

Jistě by Vás překvapilo, že právě na zámku Zákupy se na dlouhou dobu usadil i císař a král. V 19. století se Zákupy staly majetkem císaře Ferdinanda I., posledního Habsburka, který byl korunovaným českým králem. Projevovaly se u něho důsledky degenerace způsobené příbuzenskými sňatky. V roce 1848 byl donucen abdikovat a usadil se i s manželkou v Praze. Převážnou část této doby však strávil v Zákupech. Byl to štědrý pán, který se o panství dobře staral, a Zákupy v jeho době prožily vrchol svého rozkvětu. Zasloužil se i o úpravu interiérů zámku, k výzdobě přizval přední umělce. Místní lidé na něj ještě dlouho a s láskou vzpomínali.

 

Autor: Helena Syslová