ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Sovinec (hrad)

Chcete poznat hrad, který nenese jméno šlechtického rodu, ale naopak byl šlechtický rod pojmenován po něm? Pak určitě navštivte hradní komplex Sovinec. Rod Hrutoviců, který ve 14. století hrad založil, se pak nazýval pány ze Sovince. Z hradu v horském údolí je vidět daleko do krajiny Nízkého Jeseníku a zvláště dobře lze pozorovat okolní sovinecký park. Navštívit je možno nejstarší část hradu s vyhlídkovou věží a výstavu v bývalých konírnách.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Sovinec 58, Jiříkov
GPS: 49.83648890, 17.24730810
Sovinec (hrad) map

Sovinec (hrad) - zajímavosti

Hrad je neustále rekonstruován

Máte zde jedinečnou možnost vidět hrad, který je stále opravován a restaurován. Protože hrad po druhé světové válce vyhořel, byly zahájeny nejdříve záchranné a později rekonstrukční práce. Nejprve byly obnoveny budovy v předhradí, které byly využívány také jako rekreační objekty. Později došlo i na samotný palác a hradby. Předpokládá se umístění vhodných sbírek, které budou zpřístupněny návštěvníkům, mohlo by se jednat například o různou techniku pro opevnění nebo zbraně. O hrad se stará Okresní vlastivědné muzeum v Bruntále.

Sovinec byl i husitskou pevností

Původní hrad a pozdější husitská pevnost procházel po dobu své existence rozšiřováním a v 16. století přestavbou na renesanční sídlo. Po bitvě na Bílé hoře se hrad stal majetkem Řádu německých rytířů. V době třicetileté války byl hrad několikrát dobyt a z těchto důvodů bylo rozšířeno opevnění hradu o další příkopy, předsunutou věž, bašty a hradby. Přesto byl hrad znovu dobyt Švédy a po nějakou dobu sloužil Švédům jako pevnost. V 18. století hrad poprvé vyhořel a byl opraven jen zčásti. V 19. Století sloužil jako řádový seminář a lesnická škola, za druhé světové války jako sídlo elitní jednotky SS a vězení.

Příběh o Soví skále

Jako většina starých hradů je i Sovinec opředen pověstmi. Nechte se okouzlit pověstí o Sovím králi, zakletém princi, který žil v jeskyni Soví skály. I když jeho milovaná dívka odešla do jeskyně za ním, nikdy se nepodařilo ho zcela osvobodit a v kamenech Soví skály se dosud objevují jejich přízraky. Pověst o kruté paní ze Sovince Vám může nahnat hrůzu – nechala utopit v jezírku u hradu vesnickou dívku s matkou a za svou krutost zaplatila životem svého syna i svým.

 

Autor: Helena Syslová