ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Bouzov (hrad)

Malebná poloha na zalesněném ostrohu a romantická architektura přímo předurčuje hrad k využití coby kulisy k natáčení řady pohádek. O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Arabela se vrací a nebo Kopretiny pro zámeckou paní - to je jen velice strohý výčet známých filmů, ve kterých se hrad Bouzov objevil.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Bouzov
GPS: 49.70390690, 16.89312500
Bouzov (hrad) map

Bouzov (hrad) - zajímavosti

Středo moravský hrad Bouzov se tyčí na ostrohu ve stejnojmenné obci, poblíž města Litovle. Původně byl vystavěn jako gotický hrad, který prošel pozdějšími úpravami, přičemž ta dnešní, romantická, pochází z přelomu 19. a 20. století. Přestavbu inicioval arcivévoda Evžen Habsburský a autorem projektu byl Georg von Hauberisser.

Bouzov je vybaven z části sbírkami řádu německých rytířů, z části novodobým zařízením, ale převážně soukromými sbírkami arcivévody Evžena Habsburského. V novogotické kapli, která je také nejcennějším prostorem v hradu, je umístěn cenný gotický oltář a náhrobní kameny mistrů řádu Německých rytířů. Zajímavým prostorem je také původní gotický sál s vystavenými zbraněmi nebo zbrojnice.

Majitelé hradu Bouzova se často střídali. Delší dobu zde pobývali pánové z Kunštátu a údajně se právě na tomto hradě narodil i král Jiří z Poděbrad. Podoba hradu se měnila skoro stejně tak často, jako se zde měnili majitelé. Řád německých rytířů Bouzov koupil v roce 1696 a jeho majitelem byl až do roku 1939, kdy se stal obětí konfiskace nacisty. Během druhé světové války sloužil Bouzov coby sídlo přepadového oddílu SS. V současné době je hrad státní.

V jednom z našich nejnavštěvovanějších hradů je ke shlédnutí hned několik prohlídkových tras, zaměřených na obytné i reprezentační prostory, ale také na technické zázemí či fortifikační prvky.

 

Autor: Andrea Štyndlová