ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Čechy pod Košířem (zámek)

Směrem na sever od Prostějova a na západ od Olomouce najdete přírodní park Velký Košíř, při jehož okraji se rozkládají Čechy pod Košířem, půvabná obec na Hané. Bezmála po celá dvě staletí zdejší panství patřilo rodu Silva-Tarouca a právě jeho členové v této obci nechali vystavět empírový zámek, obklopený parkem.

Čechy pod Košířem (zámek) Čechy pod Košířem (zámek) Čechy pod Košířem (zámek) Čechy pod Košířem (zámek)

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Mánesova 1, Čechy pod Kosířem
GPS: 49.54979000, 17.03725000
Čechy pod Košířem (zámek) map

Čechy pod Košířem (zámek) - zajímavosti

Do 14. století se datuje první písemně doložená zmínka o tomto místě, která hovoří o tom, že zde tou dobou stála renesanční vodní tvrz, kterou obklopovaly dva rybníky. Průzkumy z pozdějších let ukázaly, že tvrz se čtvercovým půdorysem stávala přibližně v místech současného jižního křídla zámku. Jako poslední zámek vlastnil rod Skrbenských z Hříště a na počátku 18. století, za kněžny Terezie z Lichtenštejna, se stavbě dostalo barokní přestavby a podoby čtyř-křídlého zámku.

Nejvýznamnějším rodem, který zámek Čechy pod Košířem vlastnil, byl Silva-Tarouca, původně starý portugalský rod. Ti jej koupili roku 1768 a jeden z jeho členů, Ervín Silva Tarouca, dal zámek přestavět ve stylu empíru. Současně s tím vznikl i zahradní sallet a vyhlídková věž. Později, roku 1852, pak také pseudogotický skleník, jehož návrh vypracoval Ignác Ullman.

Mezi lety 1846 až 1870 zde pobýval malíř Josef Mánes, přítel vlasteneckého kněze Bedřicha Silva Taroucy, inspiroval se zdejším prostředím a vytvořil víc jak stovku děl, mezi něž patří například cyklus Život na panském sídle nebo Líbánky na Hané.

Poté, co roku 1949 zemřel poslední majitel panství, František Arnošt, byl zámek Čechy pod Košířem rodu Silva-Tarouca zabaven státem. Až do roku 2007 prostory zámku sloužily pro potřeby speciální školy a dětského domova. V současné době je zde Muzeum Prostějovska a zámek je přístupný návštěvníkům a nabízí shlédnutí interiérů se štukovou výzdobou a krom toho také expozici, zaměřenou na Josefa Mánesa, jeho zdejší pobyt a tvorbu.

Součástí zámku je zámecký park, založený během 70. let 18. století. Zahrnuje alej, vodní kanály, květinová zákoutí a ve 30. letech 19. století byla jeho plocha rozšířena a obohacena o síť vodních cest a dva rybníky. Poté, co byl zámek přestavěn, byly v parku umístěny drobné architektonické předměty a stavby, uctívající styl romantismu. V tuto dobu zde byl vystavěn také neogotický skleník, na kterém se podílel také Josef Mánes. Tento přírodně krajinářský park o celkové rozloze 21 ha je architektonicky, ale i botanicky velmi cenný a lze ho zařadit mezi nejvýznamnější objekty tohoto druhu na celé Moravě.

 

Autor: Andrea Štyndlová