ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Jánský Vrch (zámek)

Vítejte na zámku, který je zasvěcen umění, především hudbě. Naleznete zde mnoho vzácných sbírek i mnoho jiného, co jinde nenajdete. Navštivte s námi zámek Jánský Vrch.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámek 60, Javorník
GPS: 50.38967310, 17.00015580
Jánský Vrch (zámek) map

Jánský Vrch (zámek) - zajímavosti


Původní hrad byl postaven na strategicky výhodném místě nad javornickým sídlištěm ve 2. polovině 13. století. V průběhu 15. století byl značně poškozen a to nejen husitskými válkami, ale i zásahem biskupství, které ho vlastnilo. To nechalo pobořit jeho obranný systém, aby se hrad nemohl stát oporou případného nepřítele. Na konci 15. století nastala velká přestavba ve stylu pozdní gotiky a změněno bylo také jméno, z původního hradu Javorník na Jánský Vrch. Za biskupa Filipa Gotharda Schaffgotsche došlo k poslední přestavbě na barokní zámek, který se stal střediskem hudebního života pro celé Slezsko. V roce 1959 byl zámek zapůjčen státu a k jeho plnému zestátnění došlo v roce 1984 po vzájemném majetkovém vyrovnání polské a české katolické církve. Od 2002 je zámek zařazen do seznamu Národních kulturních památek.


Výjimečnou technicko-uměleckou raritou je plynové osvětlení interiérů i hlavního nádvoří zámku. Plyn byl na zámek zaveden v roce 1906. V roce 2001 došlo k rekonstrukci sedmi plynových lamp na vnějším nádvoří. Dalším unikátem je vodovod, zřízený na přelomu 18. a 19. století.


Interiéry zámku jsem převážně barokní a klasicistní. V několika místnostech se zachovala historická výmalba i tapety. V zámecké kapli si můžete prohlédnout pozdně gotické sochy sv. Barbory, sv. Heleny a Panny Marie z roku 1491. Oltář kaple pochází z počátku 17. století. Dále zámek nabízí ke zhlédnutí sbírku hudebních nástrojů, obrazů, cenných exemplářů z porcelánu a sepiolitu (mořské pěny), ale především jedinečnou sbírku asi 2000 dýmek z 18. – 20. století, která je největší svého druhu v Evropě.


Na zámku se pořádá mnoho kulturních akcí, tradiční je každoroční hudební festival Karla Ditterse z Dittersdorfu či drobné koncerty v rámci Zámeckého kulturního léta.

 

Autor: Marie Bukovinská