ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Heřmanův Městec (zámek)

Město Heřmanův Městec najdeme směrem na západ od Chrudimi a přímo v něm je poměrně rozsáhlý zámek, postavený v barokním duchu. Přestože v současné době slouží jako domov důchodců a veřejnosti jeho interiéry nejsou volně přístupné, za prohlídku rozhodně stojí alespoň exteriéry a také nádherný anglický park, který zámek obklopuje.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: 5. května, Heřmanův Městec
GPS: 49.94541280, 15.66903690
Heřmanův Městec (zámek) map

Heřmanův Městec (zámek) - zajímavosti

Budova současného zámku se nachází v místech, kde dříve stávala městská tvrz, vystavěná ve 14. století a od roku 1591 už v historických pramenech označována jako zámek. Ten však v roce 1623 spálila císařská vojska.

Renesanční zámek měl podobu reprezentativního sídla s nádvořím, které ze tří stran obklopovaly arkády. V roce 1784 jej však nechal hrabě Václav Špork přestavět, zařídil zde velkou kuchyni, vybudoval čtyři konírny, velký sál, jídelnu a dvanáct sklepů. Dá se říci, že přestavba zámku vtiskla podobu, která se až na detaily zachovala dodnes.

Roku 1876 bylo, už za majitelů knížat Kinských, započato s další přestavbou, která zahrnovala také zbourání vodákova stavení s pivovarem a hostince U černého orla. V roce 1890 byl zámek Heřmanův Městec doplněn o zimní zahradu a bylo vybudováno jedno z křídel, směřující do parku. Další, západní křídlo, bylo doplněno až v roce 1930. Na západní straně zámku byla v přízemí jídelna, vybavená gobelíny a dřevěnými stropy, a vyzdobená vídeňským mistrem Grűnem. Za zmínku určitě stojí také zdejší knihovna, zahrnující německá, anglická i francouzská díla.

V roce 1945 na zámku v Heřmanově Městci sídlil generální štáb německé armády a zdejší park sloužil coby letiště. Poměrně nedlouho nato byl zámek obsazen Rudou armádou a až do roku 1948 byl letním sídlem ministerstva zahraničních věcí. Domov důchodců ve zdejším zámku sídlí od roku 1952.

Zámek má poměrně složitý půdorys a členění fasád je pojato už novobarokně. Dominantou severozápadního nároží je šestiboká novogotická věž, vystavěná v roce 1850 a vstupní rizalit zdobí trojúhelníkový štít se znakem rodu Kinských. Půvab tomuto místu bezesporu dodává zmíněný anglický park, vybudovaný Šporky roku 1784. Volně navazuje na lesopark a je v něm umístěno přírodní divadlo.

 

Autor: Andrea Štyndlová