ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Litomyšl (zámek)

Zajímají vás skvosty zapsané do Seznamu světového dědictví UNESCO? Nemusíte jezdit daleko, protože v naší zemi jich najdete pěknou hromadu. Ani renesanční zámek Litomyšl mezi nimi nechybí - je tam uveden od roku 1999.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Jiráskova 93, Litomyšl
GPS: 49.87343690, 16.31264920
Litomyšl (zámek) map

Litomyšl (zámek) - zajímavosti

Na místě dnešního zámku stával kdysi biskupský palác, kde přes sto let vládli pánové z Postupic. Jakmile skončilo stavovské povstání, přešlo panství do zástavní dražby rodu Pernštejnů. Prvním z nich se zde objevil Vratislav z Pernštejna a našel tady pouze k bydlení nevhodné prostory starého paláce, zasaženého dvěma požáry. Co mohl dělat? Chtělo se mu bydlet pohodlně, rozhodl se tedy pro stavbu úplně nové budovy. Zámecká budova vznikala od roku 1568 do 1577, ale v následujících letech se ještě přestavoval starý palác, severní stěnu ozdobily sgrafity a zámek doplnila kaple zasvěcená svaté Monice. Dalšími majiteli se stali Trauttmansdorfové, Valdštejnové – Vartemberkové a Thurn – Taxisové.

Současný zámek Litomyšl má pro své návštěvníky připraveno pět lákavých okruhů. Na první prohlídce se podíváte do interiérů na reprezentační sály, figurální sgrafita a divadélko. Zámecké divadlo bylo postaveno v letech 1796 – 1797 na přání hraběte Jiřího Josefa Valdštejna-Vartemberka. Hraběcí rodina sama hrála a zvala si i své přátele. Buď hráli sami pro sebe, nebo si zvali lidé z města. Hlavními tématy se staly konverzační komedie. Zájem o divadlo trval až do čtyřicátých let 19. století a dochovalo se jako jedno z mála v Evropě.

Druhá a třetí trasa zámku potěší především děti. Mohou si prohlédnout výstavu historických domečků a pokojíčků pro panenky, nebo zajít do zámecké věže plné strašidel. Čtvrtou prohlídkovou trasou je labyrint podzemních chodeb a vy se podíváte pod zámecký areál a projdete 500 m v podzemí. Poslední prohlídkový okru je zaměřen na expozici historických klavírů a kulis ze zámeckého divadla.

 

Autor: Petra Nachtmanová