ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Litice nad Orlicí (hrad)

Vypravte se po podhůří Orlických hor! Až na místo, kde se na vrchu nad řekou Orlicí vypíná hrad Litice z konce 13. století. O vznik hradu se postaral rod Drslaviců, prvně je písemně zmíněn v roce 1304, kdy byl směněn za jiné panství. Roku 1371 se stali majiteli pánové z Kunštátu a český král Jiří z Poděbrad nechal rozšířit opevnění během let 1450 – 1468.  Právě z této přestavby se dochoval objekt až do současnosti. Kdo chtěl do hradu, musel projít čtyřmi branami. Hrad zažil několikeré střídání majitelů. Roku 1495 ho koupil Vilém z Pernštejna, roku 1562 Mikuláš z Bubna a posléze Oskar Parish. Avšak ani Vilém z Pernštejna a Mikuláš z Bubna tady trvale nesídlili, měli jiná panství, která se jim zdála být pro jejich život pohodlnější.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Litice nad Orlicí, Žamberk
GPS: 50.08573310, 16.35089420
Litice nad Orlicí (hrad) map

Litice nad Orlicí (hrad) - zajímavosti

Od roku 1657 se o něm hovoří jako o polorozbořeném hradu a na stavu se nezměnilo nic až do konce 19. století. Tehdy obstarali některé opravy Parishové, vlastnící hrad až do roku 1948.  Hlavně se jednalo o zakonzervování částí zříceniny, střechu a úpravu vyhlídkového patra hradní věže.

Co vám dnes nabídne prohlídka hradu? V prvé řadě vás upoutají pískovcové reliéfy, zdobící bránu. Je na nich zachycen král Jiří z Poděbrad. Jeho panování připomínají i některé nápisy na stavbě. Rozsáhlý hradní areál nabízí ukázky archeologických nálezů z 15. až 17. století. Spatříte rytiny hradů z okolí, staré pohlednice a ze zadního paláce torzo zdi.

Litice nad Orlicí leží osm kilometrů západním směrem od Žamberka. K hradním branám se dostanete z obce po cestě vzhůru lesem. Hrad si můžete projít sami nebo s průvodcem – bez placení dojdete až na nádvoří za čtvrtou branou. V hlavní turistické sezóně se na nádvoří podíváte i na různé turnaje, vystoupení šermířských skupin, divadlo a na dobová řemesla. Nezapomeňte vystoupat na věž, odkud je pěkný výhled na okolní krajinu. Ve věži bývala v dřívějších dobách kaple, nyní zůstaly jenom portálky a valené klenby.

 

Autor: Petra Nachtmanová