ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Bystřice nad Úhlavou (zámek)

V Plzeňském kraji, stejně jako v jiných místech naší vlasti, se můžeme na každém rohu setkat s hmotnými prameny dávné minulosti. Nejinak je tomu i poblíž Nýrska, v malé obci Bystřici nad Úhlavou.

Bystřice nad Úhlavou (zámek) Bystřice nad Úhlavou (zámek) Bystřice nad Úhlavou (zámek) Bystřice nad Úhlavou (zámek) Bystřice nad Úhlavou (zámek)

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Bystřice nad Úhlavou 1, Nýrsko
GPS: 49.30703920, 13.15289580
Bystřice nad Úhlavou (zámek) map

Bystřice nad Úhlavou (zámek) - zajímavosti

V roce 1339 se písemné prameny poprvé zmiňují o zdejší tvrzi. Roku 1444 odkoupil Oldřich z Janovic jeden díl bystřického statku a na místě tvrze vybudoval gotický palác, jenž rozšířil tak, že o necelých padesát let později se už hovoří o hradu a v průběhu 16. století dokonce o zámku Bystřice nad Úhlavou. Ten vlastnili tou dobou Kocové z Dobrše a setrvali zde až do počátku 18. století. Mnoho se zadlužili, a tak se potřebovali celého panství zbavit. Věřitelem, který jej po nich získal, byl Karel Richard ze Schmidlin. I ten však upadl do dluhů a prodal Bystřici ve veřejné dražbě Karlu Jáchymu Bredovi. Posledními vlastníky byly rody Palm-Gundelfingenové a Hohenzollernové.

Ve druhé polovině 20. století sloužil objekt Ústavu sociální péče pro děti a mládež a část se pronajímala k bydlení. Chvíli zde byla umístěna i kasárna. Zároveň ale zámek Bystřice postupně chátral. Nepotkalo ho nic jiného než jemu podobné památky tzv. socialistické vlasti.

Dnes je celá usedlost postupně opravována, dokonce se na jejím nádvoří konají i svatební obřady; část je pak zpřístupněna veřejnosti. Určitě ale ještě dlouho potrvá, než se zaskví v celé své bývalé kráse. Nejkrásnější jeho období se pojilo s rokem 1700 a ještě výrazněji se změnil v polovině 19. století, kdy byl zveleben v novogotickém stylu. Přestože ještě není úplně opraven, tvoří krásnou dominantu malé obce klatovského okresu.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý