ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Klenová (hrad)

Pojďte s námi poznat místo, kde se narodil známý hudební skladatel a spisovatel Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, hrad Klenová.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Klenová 1, Klenová
GPS: 49.33213890, 13.22863080
Klenová (hrad) map

Klenová (hrad) - zajímavosti


Gotický hrad byl postaven, aby střežil obchodní stezku ze Železné Rudy do Bavorska. První zmínky jsou z roku 1291, kdy jej vlastnil Bohuslav z Klenové. Kromě příkopu a valu neměl žádné opevnění a proto se v 15. století uskutečnila jeho přestavba, při které byla zpevněna obrana vnitřního hradu a byla postavena nová hradební zeď s parkánem a studniční věží. Také byla přistavěna budova purkrabství a obytná budova s kaplí. Později následovala renesanční přestavba. V 17. století byla na gotické hradební zdi postavena dlouhá jednopatrová budova. Na konci 17. století přestal být hrad střediskem panství a začal chátrat. V roce 1737 zůstalo jen několik obyvatelných místností. Teprve v roce 1832 koupil statek hrabě Eduard Stadion Thannhausen, který se pustil do rozsáhlé rekonstrukce. Přistavěl nové prostory, obnovil starou gotickou kapli i polorozbořenou hranolovou věž, kterou ukončil pseudogotickým cimbuřím. V první polovině 19. století byla Klenová přestavěna do romantického stylu. Od roku 1963 hrad a zámek spravuje Galerie Klatovy/Klenová.


Můžete si zde prohlédnout expozici českého moderního umění, historický nábytek a interiéry z 19. století, sochy českých knížat, historické hodiny, hrací stroj nebo kachlová kamna s reliéfy mytologických postav.


Do dnešní doby se dobře dochoval obranný systém s příkopem, valem a hradební zdí s hranolovou věží.
Nedaleko hradu a zámku Klenová stojí hrad Rabí, který se řadí k nejmohutnějším a nejrozsáhlejším středověkým hradním komplexů, vydat se také můžete na hrad Švihov nebo na hrad Velhartice, kde byly svého času uschovány korunovační klenoty.


V zimním období můžete navštívit lyžařské areály, které nabízí spoustu sjezdovek či lyžařských stop.

 

Autor: Marie Bukovinská