ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rabí (hrad)

V okrese Klatovy nedaleko Sušice a poblíž řeky Otavy můžete navštívit největší hradní zříceninu u nás. Hrad Rabí je starý, stojí na románských základech a ve středověku sloužil k ochraně obchodních stezek a rýžoviště zlata na Otavě. Pro svůj význam a polohu byl hrad terčem častých útoků, hrad však odolával díky obrannému systému, který ve své době patřil k nejvyspělejším v Evropě. I z tohoto důvodu je hrad Rabí zapsán v seznamu národních kulturních památek a Vy ho do svého plánu určitě zařaďte.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Hrad Rabí, Sušice
GPS: 49.28083000, 13.61760000
Rabí (hrad) map

Rabí (hrad) - zajímavosti

K prohlídce hradu patří i doprovodné programy

Při prohlídce hradu si můžete vybrat ze dvou tras. Prohlédněte si místnosti paláce, označovaného jako Břeňkův, konírnu a sklepení, dále obě hradní nádvoří s vyhlídkovou terasou a vyhlídkovou věž. Stálé výstavy v prostorách hradu představují gotické a renesanční kachle a kachlová kamna, připravuje se výstava z archeologických nálezů. Z bývalé konírny vznikl výstavní prostor, kde se pořádají koncerty a slouží jako svatební síň. Na hradě můžete navštívit i divadelní představení nebo se zúčastnit různých soutěží.

Hrad Rabí a Jan Žižka z Trocnova

Hrad byl pravděpodobně založen ve 13. století německými hrabaty. Do českých dějin se hrad dostává až s rodem pánů z Rýzmberka. Jako sídlo odpůrců husitů byl hrad husity obléhán a Vy jistě znáte pověst o to, jak zde husitský vojevůdce Jan Žižka přišel o druhé oko. Od 16. století začal hrad střídat majitele a postupně chátrat. V 18. století byl hrad zachvácen požárem a od té doby sloužil i jako zdroj stavebního kamene. Záchranné práce začaly až ve 20. století a trvají dodnes.

Pověst hradu přitahuje filmaře

Trpíte strachem z výšek a tmy? Pak se moc nenaklánějte do hradní studny. Ta patří k těm nejhlubším na českých hradech. Říká se jí bezedná a údajně se u ní zjevovala strašidla a další tajemné bytosti. Další pověsti jsou spojovány především s Janem Žižkou a husitským obléháním hradu. Hrad nevynechali ani filmaři – ve filmech Markéta Lazarová, Božská Ema, ve francouzském seriálu Bídníci, nebo pohádkách O jabloňové panně či O zapomnětlivém černokněžníkovi a mnohých dalších využili při natáčení pohádkovou krásu hradu Rabí.

 

Autor: Helena Syslová