ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Lužany (zámek)

Těšíte se na prozkoumání Plzeňského kraje? Nezapomeňte zajít do nejstarší vesnice v tomto kraji. Jmenuje se Lužany a najdete v ní i renesanční zámek s barokními úpravami. Ves byla poprvé zmiňována písemnými prameny roku 1175 a od roku 1245 zde stála dřevěná tvrz. K přestavbě na renesanční zámek o jednom patře došlo roku 1583 a začátkem 19. století byl ještě barokně upravován.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Lužany 1, Lužany
GPS: 49.54690280, 13.31771390
Lužany (zámek) map

Lužany (zámek) - zajímavosti

Majitelé zámku se jako takřka všude dost střídali. Významné období přišlo s majitelem Josefem Hlávkou. Stavitel a architekt Josef Hlávka koupil panství v roce 1886 pro svou matku Annu, ale pozdějších letech se stal sám majitelem. Josef Hlávka prošel dlouhodobou nemocí a díky ní zůstával na invalidním vozíku v prostorách zámku. Čas tady trávil společně s první ženou Marií, která zde zemřela. Hlávka se posléze uzdravil a pustil se do realizace svých stavebních nápadů.

Během let 1886 – 1887 se Josef Hlávka pustil do přestavby podle vlastních plánů. Původní stavbu nechal částečně zbourat a vznikl dvoupodlažní objekt s půdorysem do tvaru „Y“. Vzhled změnila i barokní věž, která byla po Hlávkově zásahu šestipatrová a měla hodiny. Co se týče obecné části kladl důraz na návrh podle vzoru severoitalských vil. Zámek měl schodiště cca ve středu místnosti a po něm se vstupovalo do prvního patra. Nechal přistavět i kapli, po jejímž vysvěcení složil Antonín Dvořák Lužanskou mši. Majitel často hostil i další významné hosty, patřili k nim Jaroslav Vrchlický, Josef Suk, Oskar Nedbal, Josef Mařák, J.V. Myslbek a další.

V prvním patře naleznete původní byt J. Hlávky, dále je v objektu k vidění expozice o jeho dílech a s odkazy. Nechybí umělecká díla a portréty. Zámek Lužany najdete v rovinaté krajině, tři kilometry vzdálený od města Přeštice. Park ho obklopuje ze tří stran a v zámeckém areálu nechybí ani užitková renesanční zahrada.

 

Autor: Petra Nachtmanová