ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kozel (zámek)

Pojďte si s námi vyzkoušet život na zámku, dozvíte se, jak si žila šlechta v 18. a 19. století, nahlédnete do salonků s dochovaným mobiliářem a odpoutáte se od všedních starostí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Šťáhlavy 67, Šťáhlavy
GPS: 49.67039690, 13.53010000
Kozel (zámek) map

Kozel (zámek) - zajímavosti


Lovecký zámek nechal postavit Jan Vojtěch Černín v letech 1784 – 1789 jako nejvyšší venkovské sídlo šlechty v klasicistním stylu. Na stavbě se projevuje francouzský vliv období Ludvíka XVI., je ovlivněna myšlenkami filozofa Jeana Jacquese Rousseaua. Ten prosazoval návrat k přírodě a budování venkovských sídel. Zámek je tedy jednoduchou přízemní budovou se čtyřmi křídly kolem vnitřního obdélníkového nádvoří. Součástí areálu je také kaple, jízdárna, lokajna a konírna. Sloužil k ubytování majitelů a hostů při pravidelných loveckých akcích. Po smrti Jana Vojtěcha Černína v roce 1816 získal zámek i se štáhlavským panstvím jeho prasynovec hrabě Kristian Vincenc Valdštejn – Vartenberk. Na základě dekretu byl zámek Valdštejnům zkonfiskován a od té doby je jeho majitelem stát.


Interiéry zámku jsou vyzdobeny technikou al secco, tedy malbou na suchou omítku, kterou vytvořil Antonín Tuvora. Každá místnost má vlastní keramická klasicistní kamna s rostlinnými motivy, ve kterých se topilo z nádvoří, aby panstvo nebylo rušeno služebnictvem. U stropu vstupní haly visí mnoho malých zvonků, které sloužili k přivolání služebnictva. Aby služebnictvo vědělo, ve kterém pokoji je žádáno, měl každý zvonek jiné ladění. Pro dámy byl určený toaletní pokoj se zrcadlem podle benátského vzoru, vyrobený v Čechách. Modrý pokoj patřil hraběnce, která byla milovnicí umění. Měla zde různé hudební nástroje a Vy si zde můžete prohlédnout mimořádný kladívkový klavír z dílny Canrada Grafa. Zámeček má i své divadlo, které bylo původně maštalí pro nejoblíbenější koně Jana Vojtěcha Černína. V první polovině 19. století ji ale nechal Valdštejn přestavět na divadlo.


Zámek Kozel je obklopen 40 ha parkem, který připomíná vídeňský Schönbrunn. V létě zde pravidelně vykvétá vzácný liliovník tulipánokvětý.

 

Autor: Marie Bukovinská