ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rabštejn nad Střelou (zámek)

Západočeské město Rabštejn nad Střelou možná není celorepublikově až tak známé, nicméně leží severně od Plzně a kromě toho se zde nachází také půvabný zámek. Zvláštností také je, že Rabštejn nad Střelou je historicky nejmenším městem v České republice, které však v současné době spadá pod město Manětín.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Rabštejn nad Střelou 1, Manětín
GPS: 50.04211390, 13.29235280
Rabštejn nad Střelou (zámek) map

Rabštejn nad Střelou (zámek) - zajímavosti

Zdejší zámek celému městu bezesporu vévodí. Vznikl v místech někdejšího hradu ze 14. století, který zde nechal vybudovat Oldřih Pluh. Ten si rabštejnský statek koupil v roce 1321 a kromě něj získal od kláštera Plasy ještě blízké vsi. S budováním hradu na nepřístupném ostrohu řeky Střely započal počátkem 30. let 14. století a pod hradem pak založil městečko Rabštejn pod Střelou, které bylo s hradem spojeno hradbami, z nichž se do současnosti dochovalo jejich torzo a dvě okrouhlé věže.

V té době byl hrad Rabštejn velmi významný, což neuniklo pozornosti tehdejšího krále Karla IV., jenž chtěl hrad vlastnit. Rabštejn se tedy stal vlastnictvím krále a ten kolem něj vytvořil manský systém.

V roce 1464 se hradu zmocnil Burian mladší z Gutštejna a následný spor o hrad způsobil nenávist mezi jím a králem Jiřím z Poděbrad. Přímo v blízkosti hradu byl v roce 1483 vystavěn klášter karmelitánů, jehož historie však neměla dlouhého trvání. Během bouře nekatolických měšťanů v roce 1532 byl vypálen.

Po 9 let měl Rabštejn v držení Vladislav II. a po něm pak jeho syn Ludvík, který hrad v roce 1518 zastavil Šlikům. Po požáru, který hrad stihl v roce 1532, byl Lorencem Šlikem opraven a opatřen novými stavbami. Faktem ale zůstává, že Rabštejn byl stále královským majetkem, a že Šlikové ho měli pouze v zástavě.

To se změnilo v roce 1578, kdy Rudolf II. hrad prodal Jaroslavu Libštejnskému z Kolovrat a Jiříku Kokořovcovi, takže byl hrad poté opět svobodným panstvím.

V roce 1665 byl zakoupen Janem Šebestiánem z Pöttingu, jehož dílem byla stavba kláštera servitů v blízkosti hradu. Jeho syn, František Karel, nechal v místech starého hradu vystavět zámek. Stalo se tak v roce 1705 a od roku 1714 byl pak sídlem Černínů, později Kolovratů a nakonec rodu Lažanských, kteří zámek vlastnili až do roku 1945. Poté byl zámek využíván pro rekreační účely, kterým slouží doposud.

Zámek Rabštejn nad Střelou je jednopatrová budova, vystavěná v duchu baroka, opatřená podstřešním polopatrem. Fasáda je spíše prostší, dekorovaná zalamovaným římsovím a konzolovitě zakončenými pilastry. Z jihu zámeckého areálu se nachází kostel z druhé poloviny 18. století, jehož architektem byl pravděpodobně A. Lurago, a ke kterému přiléhá bývalý klášter servitů.

 

Autor: Andrea Štyndlová