ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Zbiroh (zámek)

V nádherném prostředí hlubokých křivoklátských lesů nedaleko Brd stojí Zbiroh, zámek, kam měla běžná veřejnost dlouhá léta vstup zapovězen. Nejedná se o jen tak "obyčejný" zámek. Tento se pyšní hned několika "nej"...

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámek Zbiroh, Zbiroh
GPS: 49.85826000, 13.76208000
Zbiroh (zámek) map

Zbiroh (zámek) - zajímavosti

Hovoří se o něm jako o zámku tří císařů, protože ho po nějakou dobu v historii českých zemí vlastnil Karel IV., Zikmund Lucemburský a Rudolf II.

NEJ zámku Zbiroh:

  • Původní hrad, který zde stával, byl vybudován na nejtvrdší jaspisové skále
  • Hradní studna je hluboká 163 m a je nejhlubší v celé Evropě
  • Mohutná věž je první samostatnou hradní hláskou v Čechách. Má zdi silné 4 m a sahá do výšky 20 m
  • Zbiroh je první manský hrad v Čechách
  • Jednalo se o nejtajnější špiónské pracoviště v Československu
  • Zámek obklopuje největší krajinářský park na Rokycansku
  • Malíř Alfons Mucha zde vytvořil svá největší plátna

Původně ve Zbirohu od 13. století stával hrad, založený pány ze Zbiroha a po nich se zde vystřídala celá řada majitelů. Byli to například Rožmberkové, Kolowraté, Šternberkové nebo Lobkovicové, za jejichž vlastnictví byl hrad přestavěn na renesanční zámek. Poté, co byl Lobkovicům zámek zkonfiskován, stal se majetkem císaře a sloužil jako vězení pro politické odpůrce.

Během třicetileté války zámek stihl požár, takže byly nutné stavební úpravy, které už se pak nesly v barokním duchu, později také klasicistním. Další z majitelů, Henry Strousberg, nechal provést novorenesanční úpravy a původně chtěl ze zbirožského zámku vybudovat průmyslové centrum, přičemž se mu podařilo zdevastovat okolí zámku.

Posledními šlechtickými majiteli Zbirohu byli Colloredo-Mansfeldové, za jejichž vlastnictví na zámku pobýval malíř Alfons Mucha, který zde vytvořil své nejslavnější dílo, Slovanskou epopej.

Během druhé světové války na zámku sídlil štáb SS a po roce 1945 zde byla na celé půlstoletí armáda. V roce 1989 byl zámek v restituci navrácen původním majitelům rodu Colloredo-Mansfeld. Poté byl zámek rekonstruován a od roku 2005 otevřen veřejnosti.

 

Autor: Andrea Štyndlová