ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Zbraslav (zámek)

Budete-li číst v starých kronikách nebo historických románech o době přemyslovské, jistě narazíte na jméno Zbraslav. Zbraslavský klášter a později zámek k dějinám českého státu neoddělitelně patří. Z loveckého dvora zde vyrostl rozsáhlý klášterní komplex, který se v průběhu času změnil v zámek.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Bartoňova 2, Zbraslav
GPS: 49.97819190, 14.39220780
Zbraslav (zámek) map

Zbraslav (zámek) - zajímavosti

Přístupná je pouze část zámku

V prostorách přestavěného kláštera bylo možno prohlédnout si výstavy Národní galerie, sídlila zde například sbírka asijského umění. Zámek byl i oblíbeným místem pro svatební obřady, ty zde však již nejsou možné, zámek se vrátil do rukou původních majitelů. Navštívit je možno zámeckou zahradu a zpřístupněnou část zámku. Do areálu se vstupuje anglickým parkem s bohatou sochařskou výzdobou.

Zámek má dlouhou historii

Na Zbraslavi Vás jistě zaujme dávná historie místa. Tam, kde stojí dnešní prostory kláštera, byl v době krále Přemysla Otakara II. postaven lovecký dvůr. Přemyslův syn Václav II. zde založil cisterciácký klášter. Zde byl postaven kostel s královským pohřebištěm, kde leží například právě Václav II. Ještě ve 13. století byl postaven opatský dům a začalo se se stavbou chrámu. Chrám nechala dokončit až Václavova dcera Eliška Přemyslovna. Pak přibyly další budovy. Husité Zbraslav vypálili, za třicetileté války byl klášter pobořen. Klášter byl pak rozšířen v období baroka. Po zrušení kláštera zde fungoval cukrovar. Celý komplex byl později upraven na zámek, po vyvlastnění zde byly umístěny sbírky Národní galerie. Zámek byl v restitucích navrácen bývalým majitelům a expozice byly přemístěny. I v zámeckém parku bylo mnoho cenných soch, i ty však musely změnit stanoviště.

Pověst o králi a hliněných hrncích

Zajímavá pověst vypravuje o králi Václavovi III., mladíkovi, který žil zhýralým životem a rozdával královský majetek plnými hrstmi. Když stál Václav nad hrobem svého otce, promluvil k němu zbraslavský opat Konrád a vyčetl mu jeho způsob života. Václav se zastyděl a slíbil polepšení – a začal tím, že hliněné hrnce pojmenoval jmény šlechticů a v jejich přítomnosti je roztloukal a vyčítal jim, kolik královského majetku od něj vylákali. Pánové pochopili a majetek vraceli. Václav však byl zanedlouho zavražděn v Olomouci a rod Přemyslovců vymřel po meči.

 

Autor: Helena Syslová