ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Jemniště (zámek)

Zajímá vás, jak se žije na zámku? Nechte se s námi provést po zámku Jemniště, doposud obývaným rodem Stenbergů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Jemniště 1, Postupice
GPS: 49.74396110, 14.78497220
Jemniště (zámek) map

Jemniště (zámek) - zajímavosti


První zmínka o tvrzi obklopené vodním příkopem, ze které se později stal starý zámek, pochází z roku 1381. Na konci 16. století došlo k jeho přestavbě na čtyřkřídlý zámeček v renesančním slohu. Za třicetileté války bylo panství několikrát zpustošeno a až do roku 1717, kdy koupil panství hrabě František Adam z Trauttmansdorffu, střídalo majitele.  Právě hrabě František Adam se rozhodl kolem roku 1724 na nedalekém pahorku vybodovat nový zámek, který by lépe vyhovoval jeho postavení i vkusu. Stavba postupovala rychle, a tak mohlo už v roce 1725 dojít k vysvěcení zámecké kaple. Ta jediná zůstala nepoškozená po ničivém požáru roku 1754. Došlo tedy na drobnou přestavbu, kdy byl změněn průčelní štít, a vzhled zámku doplnily sochy Lazara Widmana. Další úpravy se již nekonaly, a proto máte možnost prohlédnout si typické šlechtické sídlo doby vrcholného baroka. Roku 1868 zakoupil panství hrabě Zdeněk Stenberg, jehož syn Filip povýšil Jemniště na sídlo rodiny. Roku 1943 padl do rukou němcům, následně roku 1945 sovětské armádě, která zničila většinu původního inventáře. Po znárodnění byl v restituci roku 1995 opět navrácen do rukou Stenbergů a i v současnosti je obýván Jiřím Stenbergem s rodinou.


Původní park francouzského stylu, pro který byly typické geometrické linie, sochy a fontány, vystřídal na přelomu 18. a 19. století romantický anglický park čítající 13 ha.


Díky spletité síti cyklostezek se můžete vydat na kole na nedaleký hrad Český Štenberk, další sídlo rodiny Stenbergů nebo na zámek Konopiště. Za návštěvu rozhodně stojí také hora Blaník, ze které podle pověsti, vyjedou na pomoc rytíři, až bude České zemi nejhůř. Nachází se zde rozhledna s širokým výhledem po okolí.

 

Autor: Marie Bukovinská