ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Konopiště (zámek)

Nahlédněte do minulosti a navštivte zámek, který obýval a proslavil náruživý lovec a sběratel František Ferdinand d´Este.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Konopiště 1, Benešov
GPS: 49.77953080, 14.65654170
Konopiště (zámek) map

Konopiště (zámek) - zajímavosti


Konopiště založil kolem roku 1294 pražský biskup Tobiáš z Benešova. Inspiroval se francouzskými pevnostmi a postavil hrad s válcovými věžemi, 4 branami a padacím mostem. V roce 1327 se stává na 275 let majetkem rodu Šternberků. V 17. – 19. století se v jeho držení vystřídalo mnoho šlechtických rodů. V 18. století prošel rekonstrukcí v barokním stylu. Následně koupil zámek roku 1887 František Ferdinand d´Este, který Konopiště přestavěl v historizujícím stylu. Nechal na zámek zavést elektřinu a vodovod, nainstalovat hydraulický výtah. Umístil zde své rozsáhlé sbírky loveckých trofejí a zbraní. V okolí zámku vytvořil park s Růžovou zahradou. V roce 1921 byl potomky Františka Ferdinanda předán do rukou státu a částečně zpřístupněn veřejnosti. Za druhé světové války zde byl umístěn hlavní štáb jednotek SS.


Při návštěvě zámku nahlédnete do reprezentačních a hostinských pokojů, kde je instalováno množství dobového nábytku, historické obrazy a porcelán. Nejen v lovecké chodbě pak shlédnete trofeje zvěře, ulovené arcivévodou Františkem Ferdinandem. Ve velké slavnostní jídelně si můžete prohlédnout nástropní fresku z počátku 18. století. V severním křídle pak navštívíte nejstarší prostory zámku s gotickými a renesančními klenbami v kapli sv. Huberta. Budete mít možnost shlédnout jednu z nejcennějších a nejvýznamnějších sbírek zbraní. Estenská zbrojnice čítá zbraně chladné i palné, většinou z italské a německé provenience z 15. – 19. století.


Velmi netradiční expozice na Vás čeká na místě velké konírny na nádvoří zámku. V roce 1900 zde totiž byla slavnostně otevřena kuriózní střelnice, která se skládá z několika pohyblivých automatických terčů, jež jsou kombinovány s akustickým hlášením zásahu. Je zde také část pro ostrou střelbu z malorážky a kuželníku. Střelnice byla čistě soukromou panskou střelnicí, určenou k zábavě Františka Ferdinanda a jeho přátel. Jedná se o naprosto unikátní památku, která nemá v žádném jiném objektu v Čechách obdoby.


Zámek Konopiště je téměř poutním místem pro všechny myslivce, ale nejen oni se zde dozvědí spoustu zajímavých věcí.

 

Autor: Marie Bukovinská