ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vrchotovy Janovice (zámek)

Každý, kdo se podívá na zámek ve Vrchotových Janovicích, je lákán k návštěvě již samotným kouzlem místa. Zámek trochu připomíná anglický hrad, je krásně zdoben věžičkami a výklenky a obklopen nádherným parkem. Dostat se k němu můžete i po naučné stezce, která nese jméno poslední majitelky zámku.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Vrchotovy Janovice 1, Vrchotovy Janovice
GPS: 49.66912500, 14.57814390
Vrchotovy Janovice (zámek) map

Vrchotovy Janovice (zámek) - zajímavosti

Na zámku uvidíte i expozici zvonařství

Rozhodnete – li se pro návštěvu, nebudete litovat. K vidění jsou pozůstatky původní tvrze – gotické portály a sklepy, v interiéru pak malby inspirované řeckou mytologií a dřevěné sochařské výtvory. Navštívit je možno i bývalou zámeckou kapli z 18. století. Expozice České zvonařství Vás seznámí s technologií výroby zvonů od středověku do 19. století. Také zámecký park stojí za návštěvu, byl vytvořen opravdovými zahradnickými odborníky podle přání majitelů.

Zámek jako centrum kultury a politiky

Zámek vznikl z původní gotické vodní tvrze ze 14. století. Ta prošla přestavbami ve všech následujících slozích – k vidění jsou prvky renesance, baroka i romantismu. Snad nejvýznamnější osobností byla poslední majitelka zámku baronka Sidonie Nádherná, známá jako mecenáška kulturního i politického života. Na zámku se potkávaly významné osobnosti své doby, jako např. Karel Čapek, Adolf Loos, Alice Masaryková, Max Švabinský, Rainer Maria Rilke a další. Za války byl zámek použit jako vězení, baronka byla po r. 1948 donucena emigrovat a její ostatky byly na zámek převezeny z Anglie v roce 1999.

Zámek zachránilo Národní muzeum

Po vyvlastnění zámku v roce 1948 používaly prostory armády – sovětská i československá. Zámek by rychle zchátral, ale v roce 1958 se podařilo zámek získat Národnímu muzeu. Prošel nutnými opravami a byl zpřístupněn veřejnosti. Navštívit lze i původní park. Prohlédnout si můžete i zajímavé expozice  - kromě již zmíněné výstavy českého zvonařství také výstavu Společnost v Čechách 19. století nebo výstavu věnovanou osobnostem, které zámek navštívily – Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice.

 

Autor: Helena Syslová