ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Nižbor (zámek)

Původní hrad z 13. století postavený Přemyslem Otakarem II. dostal název Miesenburg – Hrad nad Mží. Po roce 1600 byl přestavěn na zámek a v průběhu staletí dala zřejmě zkomolenina jeho názvu jméno i městu pod ním – Nižbor.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Na Zámku 260, Nižbor
GPS: 50.00002000, 14.00240970
Nižbor (zámek) map

Nižbor (zámek) - zajímavosti

Dnes zámecké prostory využívá Informační centrum keltské kultury. Najdete zde interaktivní multimediální expozici, informační panely, keramiku, nástroje i prodejnu replik šperků. Můžete shlédnout i film o životě Keltů. Vnitřní prostory jsou průběžně rekonstruovány a expozice rozšiřována. Centrum je otevřeno od května do října.

Každoročně se tu můžete zúčastnit oslav významných keltských svátků jako je Beltine (předchůdce našich čarodějnic), Lughnasad a Samhain (dnešní dušičky). Konají se zde i kulturní akce a součástí zámku je kostel Povýšení sv. kříže, přístupný pouze v době bohoslužeb. Zámek disponuje i obřadní síní, kde je možné nechat se oddat. Na zámeckém ostrohu za zdí kostela je vyhlídkové místo s velkým dřevěným křížem a lavičkami.
Z tohoto místa spatříte mimo jiné i hvězdárnu, která je dnes v soukromém vlastnictví.

Není náhoda, že právě nižborský zámek je zasvěcen Keltům. Vždyť v těsném sousedství jsou Stradonice, jedno z největších a nejznámějších keltských oppid.

Na proslulou keltskou řemeslnou zručnost a umělecký cit navázali i místní skláři. Nejznámějším výrobkem nižborských sklářů jsou sošky Českého lva, symbol ocenění filmového úspěchu. Sklárna umožňuje pravidelné prohlídky.

Nu, a pokud vám po prohlídce Infocentra, případně i sklárny vyhládlo, čeká na vás restaurace Keltovna se stylovým interiérem. Nebo se vydejte podle kolejí proti proudu řeky do Nádražní výletní restaurace, která vás posune v čase do století páry.

 

Autor: Ivana Dondová