ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kačina (zámek)

Pojďte s námi zjistit, jaké sídlo si vybudoval nejvyšší purkrabí Království českého na počátku 19. století.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Svatý Mikuláš 51, Kutná Hora
GPS: 49.98195310, 15.34587000
Kačina (zámek) map

Kačina (zámek) - zajímavosti


Zámek Kačina si nechal postavit Jan Rudolf Chotek jako svoje reprezentační sídlo v letech 1806 – 1824. Aby vyhovoval klasicistní estetice, musel vynikat nad svým okolím. Proto k jeho stavbě byla zvolena jediná vyvýšenina v okolí, zvaná v Kačinách. V roce 1811 musela být stavba přerušena kvůli rakouskému státnímu bankrotu. Nedostavěná zůstala část divadla s kaplí. I přesto se do zámku mohl, roku 1823, Chotek nastěhovat. Divadlo dostavěl Chotkův vnuk, kaple je nedostavěná dodnes. Během 2. světové války zde měli stanoviště nacistické jednotky SS a příslušníci Hitlerovy mládeže. Od roku 1950 zde má výstavní prostor Zemědělské muzeum a po roce 1995 byly původní expozice rozšířeny o prezentaci života různých společenských vrstev 19. století na venkově. Zámek je od roku 2001 Národní kulturní památkou.


Půdorys zámku je ve tvaru otevřené podkovy, uprostřed které je dvoupodlažní střední část s otevřenou sloupovou halou o šesti sloupech s tympanonem. Zde se nacházely reprezentační prostory a obydlí hraběcí rodiny. Na ni navazují z obou stran přízemní obytná křídla, kde jsou hostinské pokoje. Na křídla navazuje z každé strany jeden pavilon. V pravém je zámecké divadlo a nedostavěná kaple a v levém Chotkovská knihovna s více jak 40 000 svazky knih.


Zámek obklopuje anglický zámecký park, na kterém se začalo pracovat dříve, než na samotném zámku. Terénní úpravy začaly již v roce 1789. Chotkové sem nechali dovážet řadu cizokrajných dřevin, proto zde naleznete tyrolské modříny, kaštanovníky, akáty či moruše. V parku bylo vybudováno několik umělých ostrůvků, letohradů a klidných zákoutí. Na přelomu 18. a 19. století zde vzniklo zahradnictví, aby byl zámek dostatečně zásobován květinami, ovocem a zeleninou.


Na zámku se pořádají každoročně Zámecké slavnosti, Staročeské zabíjačkové hody nebo Cukrářské slavnosti. Vítány tu jsou také děti, které zde mohou oslavit svůj mezinárodní den. Prohlídku zámku můžete také absolvovat s duchem Rudlou.

 

Autor: Marie Bukovinská