ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Mělník (zámek)

Na soutokem řek Vltavy a Labe vás uchvátí z dáli viditelný zámek Mělník. Už během 9. století byste na tomto místě našli slovanské hradiště, které v pozdějších letech vyměnil středověký hrad. Hrad byl významným místem českých královen, nejprve se zde ubytovávaly vdovy českých knížat a králů, později se město stalo věnným městem královen. Jako poslední tady bydlely manželky krále Jiřího z Poděbrad, posléze se stal sídlem několika šlechtických rodů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Svatováclavská 19/16, Mělník
GPS: 50.35084390, 14.47329190
Mělník (zámek) map

Mělník (zámek) - zajímavosti

Přeměna na renesanční zámek proběhla roku 1542. V této době se přistavělo severní křídlo s věží, arkády ozdobené sgrafity a hlavně se ze stavby stalo komfortní šlechtické sídlo. Třicetiletá válka nebyla pro zámek dobrým obdobím, značně zpustl a byl zastaven Černínům z Chudenic, kteří ho posléze koupili a pustili se do barokních úprav. Současná podoba pochází právě z této doby po rekonstrukcích v letech 1685 – 1686. Díky sňatku se posléze rod Černínů spojil s rodem Lobkowiczů a tento rod vlastnil panství až do roku 1938. Od státu získal zámek v restituci Jiří Lobkowicz a od roku 1992 investuje do rekonstrukce.

Přepadla vás zvědavost se podívat na zámecké interiéry? Do prostoru zámku vstoupíte gotickou branou a na nádvoří si prohlédněte různé části rozdílné stavební architektury – z gotiky, renesance a baroka. Interiér zámku obsahuje rodové sbírky. Zajímavá je kaple sv. Ludmily, postavená díky manželce Karla IV., Elišce Pomořanské. Nahlédnete do panské ložnice Jiřího Kristiána Lobkowicze, který se za svého života stal známým automobilovým závodníkem a sportovcem. Prohlídková trasa vám dále ukáže pracovnu Augusta Longina, dětský pokoj  s postelí z 18. století, jídelnu s barokními oltáři, rytířský sál nebo sál s kolekcí vedut a map ze 17. století.

Ze zámecké vyhlídky se vám naskytne pěkný rozhled na horu Říp, České středohoří a na krajinu okolo soutoku řek Labe a Vltavy.

 

Autor: Petra Nachtmanová