ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Benátky nad Jizerou (zámek)

Po cestě z Prahy směrem na Mladou Boleslav narazíte na město Benátky nad Jizerou, ve kterém se na vysokém ostrohu nad řekou Jizerou vypíná komplex renesančního a barokního zámku, jenž obklopuje rozsáhlý park. Komplex svou rozlohou zasahuje téměř do samého centra města a v současné době zde sídlí muzeum.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámek 49, Benátky nad Jizerou
GPS: 50.29066060, 14.82282360
Benátky nad Jizerou (zámek) map

Benátky nad Jizerou (zámek) - zajímavosti

Historie zdejšího zámku je úzce spjatá s panstvím v Dražicích, pod které Benátky příslušely. V polovině 14. století tady nechal Jan z Dražic vystavět klášter Cyrilů, jenž ale v roce 1420 vypálili husité. V roce 1512 panství odkoupil Bedřich z Donína. Ten pak z Dražic své sídlo přenesl do Benátek nad Jizerou a zde pak nechal v místech zbořeného kláštera vystavět renesanční zámek.

Na konci 16. století panství připadlo Rudolfovi II., který sem zval nejrůznější učence, z nichž zmiňme například dánského astronoma Tycha de Brahe. Ten si na zámku vybudoval vlastní observatoř, přestěhoval sem své přístroje i knihovnu a v roce 1600 se zde setkal s Janem Keplerem.

V první polovině 17. století se novým majitelem zámku v Benátkách nad Jizerou stal generál Jan z Wörthu, který zde nechal postavit nové barokní křídlo, hospodářské budovy a celý zámecký komplex nechal obehnat zdí. Krátce nato, v roce 1656, ale zámek stihl požár a oprav se dočkal až za delší dobu.

Obnovy zámku se konaly až ke konci 17. století, kdy sídlo dostalo nového majitele, hraběte ze Schűtzenu. Byla propojena obě stávající křídla a přistavěno jedno nové, které se propojilo s kostelem a galerií. V zámeckém parku postupně přibývaly umělecké plastiky, které dekorovaly i zámecké nádvoří. Jejich autorem je údajně Matyáš Bernard Braun.

Coby učitel hudby rodiny Thunů ve zdejším zámku působil také slavný skladatel Bedřich Smetana, jenž právě tady složil svou první klavírní sonátu.

Po roce 1866 přešel zámek do rukou vídeňské banky a v roce 1922 jej odkoupilo město, které památku postupně rekonstruovalo. V současné době zde sídlí městské muzeum.

 

Autor: Andrea Štyndlová