ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Březnice (zámek)

U počátků dominanty města Březnice, zdejšího renesančního zámku, stál šlechtický rod Buziců, jejichž členové v místech dnešního zámku nechali vystavět tvrz. Stalo se tak na počátku 13. století a ještě do jeho konce byla tvrz přestavěna v raně gotický hrad.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecký obvod, Březnice
GPS: 49.55756360, 13.95602640
Březnice (zámek) map

Březnice (zámek) - zajímavosti

Buzicové březnický hrad vlastnili až do roku 1406, kdy se jeho novým majitelem stal Petr Zmrzlík ze Svojšína, nejvyšší mincmistr, husitský hejtman a přítel mistra Jana Husa. Právě kvůli těmto přátelským vztahům byla Březnice později vypálena Husity, postižena chátráním a častým střídáním majitelů.

Především pro svou přízeň s císařem Ferdinandem I. Se v roce 1531 stal novým majitelem Březnice Jiří Lokšanský z Lokšan, který v císařských službách pracoval jako tajemník a rádce. Právě z jeho iniciativy byla provedena přestavba gotického hradu na renesanční zámek.

Po tomto rodu se majitelé březnického zámku opět často střídali. Přibík Jeníšek z Újezdu zde provedl barokní úpravy a přivedl do města jezuity. Později, během 18. a 19. století, byli majitelé zámku Kolovrati a posledními majiteli byli Pálffyové z Erdödu. Právě za jejich vlastnictví se uskutečnila významná přestavba interiérů a část obvodového opevnění byla zbořena.

Svůj renesanční vzhled si však zámek Březnice zachoval do současnosti. Gotické opevnění se zachovalo pouze z části, fasádu zámku dekorují renesanční sgrafita a na nádvoří najdeme arkádovou chodbu. Zámek obklopuje renesanční zahrada, anglický park, bylinná zahrada a v blízkosti je také barokní pivovar.

V interiéru stojí za zmínku honosná renesanční jídelna s kachlovými kamny, rytířský sál, zbrojnice, zámecká kaple, ale především Lokšanská knihovna. Ta byla založena roku 1558 a je tak nejstarší klasickou zámeckou knihovnou v České republice.

 

Autor: Andrea Štyndlová