ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vysoký Chlumec (hrad)

Podíváte-li se ze Sedlčan směrem na západ, uvidíte krásný hrad na vršku vysokého kopce. Již z údolí pod hradem je vidět, že se jedná o dva různé paláce vzájemně spojené hradbou. Prostor mezi nimi sloužil jako nádvoří, které bylo v následujících dobách při rozšiřování hradu postupně zastavováno. Viditelná je i čtverhranná věž u vstupu do hradu. Ani další stavební úpravy nezměnily nijak zásadně vzhled hradu. Samotný hrad však není přístupný veřejnosti.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Vysoký Chlumec
GPS: 49.61704690, 14.39246420
Vysoký Chlumec (hrad) map

Vysoký Chlumec (hrad) - zajímavosti

Hrad patřil rodu Lobkowiczů

Zakladatelem hradu byl pravděpodobně Purkart z Janovic. Jednalo se o jednu z mála novostaveb z doby vlády Václava IV. ze 14. století. V 15. století se hrad stal majetkem Lobkowiczů a zůstal jím až do 20. století, kdy museli Lobkowiczové hrad opustit. Po navrácení hradu v r. 1992 ho prodali nynějšímu vlastníkovi, Riprandovi, Grafovi von und zu Arco – Zinnenberg. Noví vlastníci se zapojili do života obce, hrad rekonstruovali, ale s jeho zpřístupněním veřejnosti nepočítají.

Za Lobkowiczů byl hrad přestavěn na zámek

Skoro pět set let vlády Lobkowiczů přineslo hradu pozitivní změny. Byl přebudován na zámek, který panstvu poskytoval patřičné pohodlí, rozrůstalo se i okolní panství. Za třicetileté války byl hrad vypleněn a znovu opraven. I po vzniku Československa, kdy se Lobkowiczové zapojili do práce především v diplomacii a státní správě, se o hrad starali a udržovali ho, i když na něm nesídlili.

Místo pro hrad prý určili čerti

Pověsti praví, že původním místem pro stavbu hradu měl být jiný vrch v blízkosti vrchu Chlumce. Každou noc prý čerti odnášeli materiál i části stavby z vrchu na Chlumec. Cestou prý odpočívali na místě, které dodnes nese název Čertovo sedlo. Stavitelé ani majitelé dlouho nevydrželi přemisťovat vše zpátky a začali hrad stavět právě na vrchu Chlumci. Zámek je tedy postaven jinde, než jeho zakladatel chtěl.

 

Autor: Helena Syslová