ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Krakovec (hrad)

Pojďte s námi do pohádky, ukážeme Vám, kde žila Leontýnka se svým otcem rytířem Brtníkem z Brtníku. Navíc uvidíte na vlastní oči, jak vypadá hrad, který opravovali trpaslíci.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Krakovec 4, Krakovec
GPS: 50.01639390, 13.64120310
Krakovec (hrad) map

Krakovec (hrad) - zajímavosti


Gotický hrad byl postaven v letech 1381 – 1383 křivoklátským purkrabím Jírou z Roztok. V té době bylo nově vznikající sídlo unikátem a předběhlo v mnoha směrech svou dobu. Došlo ke snížení obranných prvků na minimum, hrad byl stavěn na nízkém skalním ostrohu. Chybí klasická mohutná obranná věž. Byl kladen maximální důraz na komfort a obytnou složku, na hradě se nachází 27 místností i kaple. Krátce před odjezdem do Kostnice zde pobýval Mistr Jan Hus, který kázal právě ve zdejší kapli. Majitelé Krakovce se střídali a tak začal hrad chátrat. Od roku 1447 ho celých 100 let vlastnili Kolovratové a od roku 1548 patřil Lobkovicům. Ti započali částečnou rekonstrukci, vystavěli nové renesanční štíty. Následná třicetiletá válka, ale objekt opět zpustošila. Na konci 17. století následovala další rekonstrukce a hrad byl připraven k obývání. Byla dána nová červená keramická střešní krytina, podle které se hradu začalo také říkat Červený hrádek. V roce 1783 jej zasáhl blesk a vyhořel. Zůstaly jen obvodové zdi a některé klenby. Jeho majitel, Václav Karel Hildprant, se rozhodl nerealizovat další obnovu a tak se z hradu stala zřícenina. Dnes hrad vlastní stát a o jeho obnovu se stará Klub českých turistů.


V prvním patře hradu se nacházely reprezentační prostory, velký sál a hradní kaple, která měla netradičně řešenou arkýřovou klenbu. Také velký sál s krbem, který zaujímal skoro celé západní křídlo. K hradu vedl a nyní opět vede dlouhý dřevěný most ukončený mostem padacím přes hluboký hradní příkop. Součástí byla i půlválcová obranná věž, ale rozhodně nebyla tak velká a mohutná, jako u jiných hradů té doby.


Podle pověsti stávalo na místě hradu bájné hradiště knížete Kroka, podle kterého získal hrad svůj název.

 

Autor: Marie Bukovinská