ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Libochovice (zámek)

Nechte se unést dnešním vzhledem zámku Libochovice! Jde o výsledek přestavby z konce 17. století. V té době vlastnil  panství spálené po požáru Gundakar z Dietrichsteina. Ve vsi a v pozdějším městečku stávala tvrz, prvně zmiňovaná roku 1335. Za panské sídlo Házmburků byl tenkrát zvolen nedaleký hrad Házmburk a tvrz v Libochovicích se až do roku 1550 označovala za pustý zámek. Z původní gotické tvrze se zachovaly sklepy a části věže a kaple.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: nám. 5. května 1, Libochovice
GPS: 50.40511890, 14.04372920
Libochovice (zámek) map

Libochovice (zámek) - zajímavosti

Jan starší z Lobkovic koupil panství Libochovice roku 1558, vesnici nechal povýšit na město a pustil se do stavby renesančního zámku. Potom se majitelé dost měnili a navíc zámku uškodily stavovské povstání a třicetiletá válka. Již zmiňovaný Gundakar z Dietrichsteina koupil panství v roce 1676 a  přestavba na monumentální raně barokní zámek začala o šest let později. Dílo bylo dokončeno v roce 1690.

Předmětem zájmu se stal i vznik zámecké zahrady, kterou navrhli v roce 1683 ve francouzském stylu. V pozdějších letech se upravovala na anglický park a roku 1912 se rekonstrukce soustředila na původní plány českého zahradníka Jana Tulipána, tedy na dobu, kdy měla zahrada své nejslavnější období. Fungovaly zde i skleníky s rostlinami ze subtropických a tropických oblastí. Zámek zásoboval rostlinami a zvířenou hlavně soukromý majitel Josef Herbestein, který si velmi oblíbil cestování. Dnes si v rozsáhlém parku prohlédnete různé dendrologické zajímavosti, posedíte pod stromy, zajdete si k fontánce a zaposloucháte se do křiku pávů.

V současné době můžete absolvovat několik prohlídek – interiér zámku, zámecký park a sklepení. Nechybí ani expozice slavného českého vědce Jana Evangelisty Purkyně, který se tady narodil v roce 1787. V interiérech na vás čekají hodnotné sbírky skla, porcelánu, gobelínů, rovněž etnografické a zoologické kolekce, vzácná kachlová kamna a mnoho jiného.

 

Autor: Petra Nachtmanová