ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Krásný Dvůr (zámek)

Pojďte si s námi vyzkoušet, jak se žilo na zámku. Zámek Krásný Dvůr Vás nadchne. Při jeho prohlídce si jistě vzpomenete na několik filmů a pohádek, které zde i v parku byly natočeny.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámek 1, Krásný Dvůr
GPS: 50.25183310, 13.36997190
Krásný Dvůr (zámek) map

Krásný Dvůr (zámek) - zajímavosti


První zmínka o zámku je z roku 1295. V první polovině 16. století jej vlastnil Václav Pětipeský z Chýš, který začal v místě dnešního zámku budovat tzv. Horní tvrz. Tu ale nedostavěl, protože byl jako jeden z hlavních viníků stavovského odboje proti Ferdinandu I. roku 1547 popraven. Renesanční vilu, která tvoří základ půdorysu dnešního zámku, dokončil nový majitel Jan ml. Mašťovský z Kolovrat. Od roku 1649 je Krásný Dvůr v majetku rodu Černínů, kteří se zasloužili o přebudování vily na barokní zámek. Stavba probíhala v letech 1720 až 1724, podle projektu Františka Maxmiliána Kaňky. Koncem 18. století byla rozšířena zámecká kaple, přistavěna dvě nová schodiště a nedaleká obora byla přeměněna v anglický park. Ten byl obohacen mnoha stavbami jako Gloriet, Panův templ, Čínský pavilon, obelisk, novogotická rozhledna, románská brána a další. Za druhé světové války sloužil zámek k rekreačním účelům Joachima von Ribbentropa a také nacistickým úřadům. Po roce 1945 zde sídlil štáb sovětských vojsk. Následně byl předán do správy Národní kulturní komisi a v 50. letech 20. století byl částečně zpřístupněn veřejnosti.


Při prohlídce zámku můžete zhlédnout 18 místností vybavených dobovým zařízením s mnoha vzácnými kusy nábytku, porcelánu a obrazů. Je zde i cenný soubor kvašových obrazů zámku z počátku 19. století. Raritou je barokní soubor 42 obrazů psích portrétů od P. V. Bergera.


V parku, který se rozprostírá na ploše 96 ha, se můžete kochat nejen drobnými stavbami, ale také rybníčky a vodopády. Roste tu mnoho výhradně domácích několikasetletých dřevin. Nejvýznamnější je tzv. Goethův dub, jehož věk se odhaduje na 1 000 let.

 

Autor: Marie Bukovinská