ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Bystřice pod Hostýnem (zámek)

Zcela jedinečným příkladem toho, jak se modernizovala panská sídla, je právě zámek v Bystřici pod Hostýnem, nacházející se ve směru na jihovýchod od Přerova. Do historie se zapsal především také tím, že jej víc jak jedno století vlastnil slavný rod Laudonů, přičemž dodnes v prostorách zámku můžeme shlédnout sochu Ernesta Gideona Laudona, věhlasného vojevůdce. Historicky významný je pro zámek v Bystřici pod Hostýnem také rok 1897, kdy tady pobýval císař František Josef I.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Pod Platany 2, Bystřice pod Hostýnem
GPS: 49.40066000, 17.67292030
Bystřice pod Hostýnem (zámek) map

Bystřice pod Hostýnem (zámek) - zajímavosti

V čem vlastně tkví jedinečnost modernizace zámku v Bystřici pod Hostýnem? Ve srovnání s většinou panských sídel, která se obvykle modernizovala prostřednictvím přestaveb, v zámku v Bystřici pod Hostýnem byly staré budovy ponechány tak, jak jsou, a k nim byly postupně přistavovány nové, moderní a především lépe vyhovujícím nárokům na tehdejší bydlení.

Zámek byl vystavěn pány z Tvorkova během první poloviny 15. století a počínaje rokem 1827 se jeho majiteli na dalších 106 let stali zmínění Laudonové. Posledním šlechtickým majitelem Bystřicko hostýnského zámku byl Arnošt Gideon Laudon, který panství vlastnil až do roku 1934. Poté ho odkoupil stát.

Ač možná trochu opomíjený zámek v Bystřici pod Hostýnem, byl svědkem řady významných událostí. V jeho zdech například Milota z Tvorkova sepsal stížnost proti upálení Mistra Jana Husa a další historickou událostí byl pobyt Františka Josefa I. na zdejším zámku v roce 1897.

Za zmínku rozhodně stojí také zdejší zámecký park, který se v době svého vzniku řadil k těm nejkrásnějším na Moravě. Na konci 19. století v něm byla Olivierem Laudonem vybudována Oranžerie s dvojitými skly, opatřená závěsnými lávkami pro květiny a vytápěním. Kromě Oranžerie zdejší zámecký park zdobí také Ananasový dům, vybudovaný též Olivierem Laudonem, speciálně pro pěstování ananasů.

V současné době je veřejnosti přístupná pouze část zámku, ovšem nikoli zámecký park. Návštěvníci se na prohlídce dozví o historii a stavebním vývoji zámku, projdou si jednotlivé budovy, interiéry, sklepy, muzejní expozici i obytné místnosti bez mobiliáře. Poměrně krátce zde funguje také portrétní galerie Laudonů.

 

Autor: Andrea Štyndlová