ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Buchlov (hrad)

Dějiny majestátního hradu Buchlov na jednom z nejvyšších kopců Chřibů, vrchoviny rozkládající se na střední Moravě, se začaly psát už někdy v první polovině 13. století. Nechal ho tehdy postavit český král jako obrannou pevnost a také jako místo s královskou soudní pravomocí, takzvaným loveckým právem. To tehdy znamenalo soudní pravomoc v případech pytláctví nebo nedovoleného rybolovu v buchlovském panství. Později se toto právo soudit a trestat rozšířilo i na ostatní prohřešky a zločiny nejen v buchlovském, ale také v sousedních panstvích. Toto právo přešlo společně s hradem i do soukromého vlastnictví a to na počátku 16. století. Tehdy pod něj spadalo 28 obcí. Zrušeno bylo až císařským výnosem z roku 1749.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Polesí 418, Buchlovice
GPS: 49.10712220, 17.31106940
Buchlov (hrad) map

Buchlov (hrad) - zajímavosti

Hrad Buchlov byl postaven původně v románsko-gotickém stylu, v 16. století byl však tehdejšími majiteli z rodu Zástřizlů přestavěn do renesanční podoby. Poslední stavební úpravy poté proběhly v režii dalších majitelů, pánů z Petřvaldu, kteří nechali zesílit opevnění hradu jako reakci na možné turecké nebezpečí. Po dokončení zámku v nedalekých Buchlovicích sloužil hrad ještě padesát let jako sídlo šlechty, nedokázal už ale vyhovět jejich životním požadavkům. Od roku 1751 tak zůstal hrad trvale neobydlen. Dalšími majiteli se díky sňatkům stali v roce 1800 Berchtoldové z Uherčic a pro hrad to znamenalo výhru. Berchtoldové ho totiž nenechali chátrat, ale naopak z něj udělali rodinné muzeum, když do jeho prostor shromáždili své rozsáhlé sbírky historických i přírodovědných cenností. Tento rod vlastnil hrad až do roku 1945, kdy přešel do vlastnictví československého státu.

Právě tyto sbírky a mnoho dalšího zajímavého uvidíte, pokud si zvolíte jeden ze dvou hlavních prohlídkových okruhů. Oba jsou zakončeny na Vyhlídkové věži, kterou je možno navštívit i zvlášť. Na hradě se pořádají ještě zvláštní dětské okruhy, které jistě učarují všem malým princeznám a rytířům. Na vedlejším kopci potom stojí Kaple sv. Barbory, která byla v roce 1672 postavena na místě původní kaple ze 13. století. Jedná se o rodinnou hrobku pánů z Petřvaldu a Berchtoldů. I do ní je možno nahlédnout a podívat se na hrobky a posmrtné obrazy těchto šlechticů.

Ať už se rozhodnete podívat jen do areálu hradu na nádvoří nebo absolvujete i jeho prohlídku, určitě na vás zanechá velmi pozitivní dojem.

 

Autor: Martina Limbergová