ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kinských (zámek)

Ve Valašském Meziříčí se nachází hned dva zámky kousek od sebe - zámek Žerotínů, který je po rekonstrukci místem konání kulturních akcí, a zámek Kinských, ten si v tomto článku představíme.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecká 3, Krásno nad Bečvou
GPS: 49.48352000, 17.96642000
Kinských (zámek) map

Kinských (zámek) - zajímavosti

Empírový zámek Kinských stojí v Zámecké ulici číslo popisné tři a je jedním z posledních objektů starší zástavby městečka Krásna a jednou z nejvýznamnějších památek Valašského Meziříčí. Původně tento objekt sloužil jako správní budova rožnovsko-krásenského panství, v roce 1854 ji však majitel hrabě Eugen Kinský nechal přestavět na své rodinné panské sídlo. Budova byla přistavěna o celé nové patro, dostala novou střechu a také vnitřní prostory byly vybaveny k pohodlnému žití panstva. V době přestavby budovy byl upraven i park kolem něj. Vznikl pěkný anglický park o rozloze více než 6 hektarů. V majetku rodu Žerotínů a Kinských byl zámek do roku 1945, kdy připadl státu.

V roce 1949 se do prostor zámku přestěhovalo valašskomeziříčské muzeum, které patří pod Muzeum regionu Valašsko. Toto muzeum tu má své sbírky dodnes a návštěvníkům nabízí několik stálých expozic a také další výstavy. První expozicí je Ukázka bydlení a životního stylu z přelomu 19. a 20. století v zámeckém okruhu. Ve třech místnostech uvidíte vybavení a výzdobu panského sídla z této doby. Prohlídka vede pokojem hraběte Kinského, ložnicí manželů Seilernových a reprezentačním zámeckým salónkem, poté následuje ještě zámecká herna pro děti i dospělé, kde se nachází malá Expozice hraček ze zámku a podzámčí. Dále si můžete prohlédnout expozici Sklo a gobelíny, Staré knihy vyprávějí a hasičskou expozici. Odpočinek nabízí Kavárnička Antonína Duřpeka, která je také expozicí, ukazuje vybavení kavárny ze 30. let 20. století. Prohlídku můžete zakončit procházkou v parku, která bude příjemnou relaxací.

 

Autor: Martina Limbergová