Valašské Meziříčí (zámek)
V samotném městě Valašské Meziříčí najdeme renesanční žerotínský zámek, s jehož stavbou začal během první poloviny 16. století Jan z Pernštejna. Roku 1648 byla stavba poškozena nájezdy švédských vojsk, a tak bylo počátkem 18. století nutné provést barokní přestavbu, kterou inicioval tehdejší majitel, Ludvík ze Žerotína. Tehdy si zámek získal takřka svou současnou podobu.
Užitečné informace pro návštěvníky
Valašské Meziříčí (zámek) - zajímavosti
Během přestavby bylo vybudováno jižní křídlo a to severní prodlouženo. Nádvoří dekorovaly arkády.
Roku 1815 prodala tehdejší majitelka Marie Josefa ze Žerotína valašskomeziříčské panství Františku Josefu Kinskému z Vchynic a Tetova. Rod Kinských pak panství vlastnil až do roku 1854, kdy se přesídlili na zámek v Krásně nad Bečvou, a tak své panství ve Valašském Meziříčí prodali státu.
Od roku 1854 zámek sloužil jako státní věznice, během první světové války jako vojenská nemocnice a nakonec kasárna. V roce 1913 se majitelem zámku stal olomoucký arcibiskup František Saleský Bauer, který jej získal pro spolek Katolický dům, nechal severní část zámku přestavět na divadelní sál a spolkové místnosti. Po druhé světové válce zámek vlastnil MNV a byl sídlem klubu pracujících.
Koncem minulého století prošel zámek Valašské Meziříčí rozsáhlou rekonstrukcí, díky níž bylo v roce 2002 zpřístupněno zámecké nádvoří a v suterénu vzniklo jedno z nejkrásnějších zařízení svého druhu v České republice, vyhrazené M-klubu.
V současnosti má zámek podobu dvoupatrové trojkřídlé stavby se dvěma stálými expozicemi. První expozice je zaměřena na osvětlovací sklo a gobelíny, druhá pak na to, jak se žilo na zámku a zahrnuje dobově zařízené zámecké pokoje.
Autor: Andrea Štyndlová