ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vizovice (zámek)

Chcete-li vidět ukázku pozdního baroka s klasicistními prvky, pak navštivte zámek Vizovice. Zámecká budova má tvar písmene U a i když není velká, skrývá mnohé zajímavosti. Zámek nabízí i další akce – noční prohlídky, výstavy, koncerty, divadelní představení i akce pro děti. Návštěvníci jistě ocení například zámeckou čokoládovnu nebo výstavu historických vozidel.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Palackého náměstí, Vizovice
GPS: 49.21948610, 17.85054420
Vizovice (zámek) map

Vizovice (zámek) - zajímavosti

Zaujme i expozice o pálení slivovice

Pro prohlídku si můžete vybrat jednu z nabízených tras. Interiéry jsou vybaveny nábytkem z různých období – baroko, empír, rokoko, biedermeier. Kromě nábytku si prohlédněte poměrně velkou obrazovou galerii, sbírku orientálních předmětů a porcelánu. Historie na Vás dýchne ze zachovaných osobních věcí posledních majitelů a předmětů sloužících všednímu užívání. Zařízení jednotlivých místností působí velmi věrohodně, předvádějí různé styly bydlení od 18. do 20. století. Relaxovat můžete v zámecké zahradě vybudované ve francouzském a anglickém stylu. Velkým lákadlem je i expozice Historie pálení slivovice ve Vizovicích.

Zámek byl častým cílem útočníků

Zámek byl postaven poblíž mnohokrát zničeného kláštera ze 13. století. Místo bylo velmi častým cílem různých útočníků, po uherských nájezdnících klášter vypálili husité, v 15. století zanikl a byl obnoven, v 16. století byl znovu poškozen a zanikl, v 17. století byl v jeho blízkosti vybudován zámek Nový Smilheim, který byl v následujícím století zničen uherskými nájezdníky. Původní budova zámku byla zcela zbořena a byl zde postaven nový reprezentativní zámek s francouzským parkem, později upraveným na anglický park s romantickými prvky. P o roce 1945 přešel zámek do majetku státu.

Vizovická slivovice i pečivo

Na zámku se můžete setkat i s výstavou vizovického pečiva. Jedná se o malé ozdoby z tvrdého těsta. Toto pečivo není určeno k jídlu, ale na ozdobu. Začalo se péci na přelomu 19. a 20. století, používalo a používá se na ozdobu, často na vánočních stromcích. Je vyráběno z vody a hladké mouky a pracuje se s ním pomocí nůžek a pinzet. Dříve měly určité tvary svůj význam. Žába chránila čistou vodu, ježek z domu vypíchal nemoci, holubička byla symbolem lásky a klidu.

 

Autor: Helena Syslová