ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Chýnovské jeskyně

Navštivte nejvýznamnější a nejrozsáhlejší krasový útvar jižních Čech.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Chýnovská jeskyně, Chýnov
GPS: 49.42882000, 14.83404280
Chýnovské jeskyně map

Chýnovské jeskyně - zajímavosti

Chýnovská jeskyně byla objevena v roce 1863 při práci v selském kamenolomu. Zpřístupněna veřejnosti byla roku 1868, jako první z jeskyní na území dnešního Česka.

V jejích útrobách můžete obdivovat pestré střídání barevných amfibolitů a vápenců, oproti jiným krasovým jeskyním zde ale nenaleznete výraznou krápníkovou výzdobu. Jen v Souběžné a Malovecké chodbě je několik menších stalaktitů a stalagmitů, nepřesahují však délku 10 cm. Na horninách se nachází pouze sintrové a nickamínkové povlaky.

Jeskynní systém je dlouhý okolo 1400 m, ale celkový rozsah nebyl ještě určen. Hluboká je přes 80 m. V nepřístupných částech jsou trvale zatopené prostory s drúzami křemene. Protéká tudy podzemní tok o průtoku v rozmezí 6 – 13 l/s, který se ztrácí na západním konci odtokového sifonu. Teplota vody je 8,7 °C. Jeskyně je společně s nedalekou přírodní rezervací Pacova hora významnou mineralogickou lokalitou, kde bylo objeveno a popsáno vice než 60 druhů minerálů.

Kromě netopýra řasnatého, který zde má své největší přirozené zimoviště v Čechách i v Evropě, se tu zabydlel také netopýr velký, netopýr vousatý nebo netopýr ušatý. Celkem zde bylo pozorováno 9 druhů letounů. Mimo nich obývají jeskyně také plži, například skelnatka drnová nebo vrásenka okrouhlá, z hmyzu pak pavouk křižák temnostní, který sem byl uměle vysazen.

Podle pověsti byla jeskyně objevena skalníkem Vojtěchem Rytířem, který při práci ztratil kladivo v jedné z puklin. Aby ho získal zpět, byl nucen protáhnout se do úzkého prostoru, který se postupně rozšiřoval, ale dál se sám neodvážil.
K Chýnovské jeskyni se dostanete po modré turistické značce, vedoucí z Plané nad Lužnicí přes území přírodního parku Turovecký les. Při 40 minutové prohlídce projdete okruh dlouhý 220 m s nejnižším bodem trasy v hloubce 42 m.

 

Autor: Marie Bukovinská