ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Bozkovské dolomitové jeskyně

Láká Vás tajemný podzemní svět, plný krápníků, chodeb a jezírek? Pak tedy navštivte jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech.
Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jako jediné v Čechách tvořené vápnitým dolomitem. Nacházejí se jeden kilometr severně od obce Bozkov. V roce 1999 byly vyhlášeny národní přírodní památkou
Jeskyně vznikaly statisíce let postupným rozpouštěním vápenitého dolomitu slabě kyselou vodou. Na jejich podobě se podílely také tektonické pohyby a silná zemětřesení. Voda tu také vytvořila voštinové a síťovité struktury, krajkové ozdoby a police.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Bozkov 263, Bozkov
GPS: 50.64761500, 15.33854920
Bozkovské dolomitové jeskyně map

Bozkovské dolomitové jeskyně - zajímavosti

První jeskynní prostory byly objeveny v roce 1947 po odstřelu vápence v místním lomu. Objevila se dutina, kterou místní nadšenci začali postupně odkrývat. Nehluboko pod povrchem narazili na podzemní chodby a dutiny a po 10 letech se propracovali do dnešního vstupu do jeskyně. Zde byla nalezena první krápníková výzdoba. O rok později, v roce 1958, speleologové našli další část systému, novou jeskyni s podzemním jezerem – Jezerní dóm. Od roku 1968 jsou jeskyně přístupné pro veřejnost.

Na prohlídku jeskyní se nezapomeňte pořádně obléct, je tu totiž konstantní teplota 7,3°C. Ihned po vstupu do jeskyní, který leží ve výšce 452 m, klesnete několik metrů pod povrch země. Jako první si budete moci prohlédnout tenké krápníky v Nové jeskyni. Odtud projdete Půlnoční jeskyní a jeskyní Za prahem přes červeně osvětlené Peklo do Loupežnické jeskyně. Ta je poseta množstvím menších krápníků nejrůznějších tvarů. Následují Labutí jezírka, která jsou zdejším unikátem. Jejich průzračně čistá, modrozelená voda zatopuje podzemní jeskyně nižších pater. Strašidelným spojovacím tunelem projdete do Staré jeskyně, odkud bylo celé bozkovské podzemí roku 1947 objeveno. Přes Bludiště dojdete do Listopadové jeskyně, ve které můžete obdivovat rozmanitou stropní i podlahovou krápníkovou výzdobu. Nejzajímavější jsou takzvané Sloní uši. Poslední zastávkou na trase je největší podzemní jezero v Čechách, Jezerní dóm.

Celková délka okruhu Bozkovských dolomitových jeskyní činí 350 m a zvládnou ji i menší děti, které se nebojí tmy a jeskynních skřítků.
Jeskyně obývají tisíce netopýrů, mezi ty nejhojnější patří netopýr ušatý, netopýr velký, netopýr černý a vrápenec malý.

 

Autor: Marie Bukovinská