ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Visuté mosty v Podyjí

Zajímavých míst je u nás opravdu nesmírné množství a většina samozřejmě odkazuje k historii, určitému období nebo událostem. Kvůli odsunu Němců a budování ostnatých drátů bylo zpustošeno velké území, které v pohraničí obsadila armáda. Stopy po těchto úsecích historie můžeme pozorovat ještě v současné době, a to mimo jiné i v národních parcích v oblasti Sudet. Mluvit budeme konkrétně o údolí Dyje, kde je celá řada rozpadlých mlýnů a především tři houpací visuté mosty, vystavěné po sovětském vzoru.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Lipinská lávka, Hnanice
GPS: 48.81872030, 15.96921080
Visuté mosty v Podyjí map

Visuté mosty v Podyjí - zajímavosti

Během procházení národním parkem Podyjí řeku Dyji přejdete hned několikrát po dřevěných lávkách. Visuté mosty se v národním parku nachází na třech místech. Na první narazíte na zelené značce hned pod Vranovem, druhý je na cestě z Podmolí k Devíti mlýnům na modré trase a třetí je pod Šobesem na červeně značené magistrále.

Existence tří visutých mostů v NP Podyjí není úplně jednoduchá. Původně je vystavila pohraniční stráž a po revoluci byly upraveny pro turisty. Roku 2002 je zničila povodeň a současný stav je z roku 2003, kdy Správa NP Podyjí vybudovala na původních místech mosty s podobným technickým charakterem.

NP Podyjí

V naší republice najdete celkem 4 národní parky, ale jen jeden z nich se nachází na Moravě. NP Podyjí je naším vůbec nejmenším národním parkem a částí zasahuje do sousedního Rakouska, nicméně ani tak nemusíme mít pocit, že jsme o jeho krásu ochuzeni. Vždyť právě Podyjí je asi nejoriginálnější národní park České republiky, a to z toho důvodu, že je položen v nížině.

V NP Podyjí se nachází na 1 300 různých druhů rostlin, z nichž některé jsou kriticky ohrožené a v České republice je jinde nenajdeme. V minulých letech byla tato pohraniční oblast špatně dostupná, a tak se zde uchoval jedinečný ekosystém, zahrnující všechny živočišné třídy. Nepočítáme-li pár osad, není zde ani lidské obydlí a příroda si stále zachovává svůj panenský ráz.

 

Autor: Andrea Štyndlová