Kamenný most ve Žďáru nad Sázavou
V období baroka bylo zvykem vše stavět zdobně a poměrně monumentálně, tedy i takový obyčejný most přes potok z té doby je dodnes hoden obdivu. Nejinak je tomu ve Žďáru nad Sázavou, kde stojí barokní kamenný most přes Stržský potok, mezi Konventním a Bránským rybníkem.
Užitečné informace pro návštěvníky
Kamenný most ve Žďáru nad Sázavou - zajímavosti
Tento most byl postaven v první polovině 18. století jižně od kláštera, jako hlavní přístupová cesta k němu. Stržský potok překlenuje v délce 40 metrů a jeho šířka činí 6 metrů. Tvoří jej tři mostní oblouky s rozpětím 8 metrů. Přes svou nevelkou šířku most dodnes slouží dopravě na frekventované silnici, hlavním tahu ze Žďáru nad Sázavou do Ždírce nad Doubravou.
V roce 1761 nechal opat zdejšího kláštera Bernard Hennet most vyzdobit osmi sochami světců. Autor soch je dodnes neznámý, jistá je však jeho inspirace ve výzdobě Karlova mostu v Praze. Hlavní myšlenka sochařské výzdoby je svatojakubská. Už od roku 1701 totiž stojí jižně od mostu sloup s postavou sv. Jana Nepomuckého, zvolené plastiky tedy spojují most s tímto sloupem. Každá socha stojí na vysokém podstavci a na něm je napsáno objasnění, proč byl zrovna tento světec vybrán. Pokud půjdete od města, po pravé straně budete míjet plastiky sv. Metoděje, sv. Pavla, sv. Vojtěcha a sv. Bernarda. Na levé straně jsou to potom sv. Cyril, sv. Jan, sv. Mikuláš a sv. Benedikt.
Most je postaven ze žulových kvádrů, které sice vydrží hodně, přesto byla před několika lety už nutná jeho celková rekonstrukce. Přece jenom si hustý provoz na něm vyžádal svou daň. Rekonstrukce proběhla v roce 2008 a byly při ní sejmuty všechny sochy světců. Tyto originály se už na své místo nevrátily, v roce 2009 byly nahrazeny kopiemi. Originály by však měly také projít restaurováním a poté být trvale umístěny v objektu Dolního hřbitova.
Půjdete-li se podívat z centra města na zámek, nemůžete tento most minout. Věnujte tedy jemu a jeho sochám alespoň krátké zastavení, určitě to stojí za to.
Autor: Martina Limbergová