ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Nuselský most Praha

Nuselský most, jedna z nejznámějších technických dopravních staveb nejen v Praze, ale i České republice, propojuje Karlov s Pankrácem a pne se nad Nuselským údolím. Celková délka Nuselského mostu je téměř 500 m, vede po něm severojižní magistrála a vnitřní částí jezdí metro. Nuselský most je v Praze neblaze známý jako "most sebevrahů". Svůj život skokem z něj totiž ukončily už stovky lidí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Nuselský most, Praha
GPS: 50.06682440, 14.43036970
Nuselský most Praha map

Nuselský most Praha - zajímavosti

Otázka přemostění této oblasti se začala řešit v 60. letech 20. století v souvislosti s rozsáhlou výstavbou rodinných domů na Pankráci, protože lidem by most usnadnil cestování. Projekt tehdy vedli tři architekti: Stanislav Hubička, Svatopluk Kobra a Vojtěch Michálek.

K položení základního kamene došlo roku 1965 a už za pět let nato byla provedena zátěžová zkouška mostu. Ta probíhala tak, že se ještě na nedostavěný most naskládala za sebe řada 66 tanků.

Dne 22. února se konalo slavnostní otevření mostu, kterého se účastnila celá řada režimních pohlavárů. Den otevření byl stanoven na 25. výročí vítězného února a most tehdy nesl jméno někdejšího československého prezidenta Klementa Gottwalda, a to až do roku 1990.

První návrhy mostu počítaly také s vnitřní tramvajovou tratí, ale nakonec zde byla vybudována trať metra. Uvnitř tubusu byla tedy vystavěna dvoukolejná trať, nicméně její stavba se neobešla bez obtíží. Šéfové Sovětského svazu si totiž tehdy prosadili, aby v Praze jezdily vozy metra jejich provenience, které však byly mnohem těžší, než vozy tuzemské. Pro tak velkou zátěž nebyla konstrukce mostu stavěná, a tak musel být použit zpevňující ocelový rošt, roznášející tlak i na boční stěny tubusu.

Celková délka mostu dosahuje 485 m a šířka je 26,5 m. Most je podpírán čtyřmi pilíři, které se nad údolím pnou do výšky až 40 metrů. Tubus pro metro je vysoký 6,5 metrů a jeho stěny jsou silné 30 až 110 cm. Na povrchu mostu je 6-ti proudová silnice.

Mezi pražskými komunikacemi je právě Nuselský most považován za jednu z nejdůležitějších. Denně po něm projíždí až desetitisíce aut a metro, které přepraví statisíce lidí za den. Roku 2000 byl Nuselský most zvolen dopravní stavbou století, přestože už musel projít řadou oprav, a že ho řada oprav ještě v budoucnu čeká.

Vzhledem ke své dispozici a konstrukci byl Nuselský most v Praze vyhledávaným místem sebevrahů. Není známé přesné číslo lidí, kteří skokem z jeho vrcholu ukončilo svůj život, nicméně počet se odhaduje až na 300 lidí. Sebevrahům měla později ve skoku dolů zabránit zaoblená konstrukce s pletivem z roku 1997, nicméně ani ta sebevrahy neodradila. Později byly ke konstrukci připevněny kluzké široké pásy bez záchytných bodů, takže od roku 2007 se situace se sebevražednými skoky podstatně zlepšila.

 

Autor: Andrea Štyndlová