ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Znojemské podzemí

Znojemské podzemí je největším systémem chodeb a sklepů v celé České republice. Nachází se pod celým historický jádrem města, tedy na původní ploše až 40 ha. Délka spleti těchto chodeb je úctyhodných 27 km a místy se táhnou až čtyřmi podzemními patry. Počátky těchto podzemních prostor spadají zhruba do přelomu 14. a 15. století, kdy došlo v většímu rozvoji Znojma. Každá z kamenných budov měla zřejmě svůj sklep, který sloužil k uchovávání zásob potravin. Jejich rozšiřování a propojování probíhalo nepravidelně v různých časových obdobích, často v souvislosti s ohrožením města. Jeho obyvatelé se totiž naučili sklepy a chodby mezi nimi využívat jako úkryt před nepřáteli. Právě kvůli tomu budovali i některé slepé chodbičky a další podobné pasti, aby nebylo snadné je objevit. Měli také promyšlený systém kouřovodů svedených do komínů svých domů. Mohli tak v podzemí i topit a vařit. Cizí vojáci jen překvapeně sledovali kouř vycházející z komínů, i když jejich obyvatelé už nějakou dobu doma vůbec nepobývali. Odtud pocházela přezdívka Znojma „město duchů“. Na ražbě chodeb se podíleli nádeníci, čeleď a dělníci, část práce ale odvedli také jihlavští horníci, přestože zdejší tvrdá skála neobsahuje žádné těžební suroviny. Voda se v podzemí zachytávala takzvaným jezuitským vodovodem, odvodňovacím systémem, který ji sváděl do četných studní.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Slepičí trh 275/2, Znojmo
GPS: 48.85582030, 16.04921420
Znojemské podzemí map

Znojemské podzemí - zajímavosti

Časem se ale význam sklepení a chodeb prakticky vytratil, až se na ně vlastně trochu zapomnělo. To se ovšem změnilo v roce 1958, kdy se propadla kotelna školy a odhalila se tak neodkladná nutnost sanace a zajištění podzemních prostor. Postupným zanášením odvodňovacích štol, hlavně po druhé světové válce při odklízení ruin po bombardování, se totiž narušilo odvádění podzemní vody a to vedlo až k havarijnímu stavu. Tyto základní sanační práce trvaly zhruba deset let a souběžně s nimi  probíhal i výzkum a mapování podzemí.

Pokud se rozhodnete znojemské podzemí navštívit, čekat vás bude zhruba jeden kilometr dlouhá cesta, na které se dozvíte od průvodce mnohé zajímavosti. Součástí trasy je i Tajemná podzemní expozice, která nabízí pohled do alchymistické dílny, ukázku vězeňských kobek, oživlé skály a pohádkové bytosti. Vstup do podzemí je možný celoročně, jen je třeba si dopředu zjistit konkrétní otevírací dobu, která se v průběhu ročních období mění.

 

Autor: Martina Limbergová