ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hronov - rodný dům Aloise Jiráska

Kdo by neznal spisovatele Aloise Jiráska? Asi jen pár jedinců. Ti, jimž je jméno známé, možná ani nečetli žádnou z jeho knih, leč jistě ve školních lavicích o něm leccos zaslechli. Jedním z údajů o této osobnosti je její místo narození a dodnes stojící domek, v němž přišel malý Alois na svět.

Hronov - rodný dům Aloise Jiráska Hronov - rodný dům Aloise Jiráska Hronov - rodný dům Aloise Jiráska Hronov - rodný dům Aloise Jiráska

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Jiráskova 90, Hronov
GPS: 50.48194610, 16.18151530
Hronov - rodný dům Aloise Jiráska map

Hronov - rodný dům Aloise Jiráska - zajímavosti

Nachází se v Hronově poblíž náměstí a svou bělostí je nepřehlédnutelný. Jde o nízkou roubenou stavbu, obklopenou parkem, dnes se sochou našeho velikána. Dříve se zde rozléhala zahrada, v níž byly umístěny lázně. Místní voda byla totiž léčivá, přesněji dva její prameny - Hronovka a Regnerka, a tak sem lidé z okolí docházeli za uzdravením. Ony lázně však neoplývaly pražádnou velikostí. Ta spočívala pouze ve dvou vanách a blízké studni. Jiráskovi si tímto způsobem přivydělávali, ale nebyla to jejich jediná živnost.

Uvnitř stavení totiž stála pec a její výrobky rodina o volných dnech prodávala. K této místnosti přiléhal už jen jeden pokoj, který si budoucí spisovatel vymohl jako zázemí pro své ustavičné studium a psaní. Nebylo to lehké, neboť měl ještě dalších osm sourozenců; ti se tísnili ve zbytku obydlí.

Návštěvu domku určitě neopomeňte. Zařaďte ji do svého časového plánu, pokud se vydáte třeba do Teplických skal nebo na Broumovsko jako takové. Pohlédnete do tváře skromnosti, s jakou tu žili lidé o sto padesát let dříve.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý