ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Severočeské muzeum Liberec

Severočeské muzeum v Liberci je vůbec tím nejstarším uměleckoprůmyslovým muzeem v Česku. Bylo založeno již v roce 1873. Už od počátku patřilo k významným muzeím mezinárodního měřítka. Uvnitř instituce naleznete bohaté sbírky takřka ze všech zájmových oborů, jak z různých evropských zemí, tak i z Předního a Dálného východu.

Severočeské muzeum Liberec Severočeské muzeum Liberec

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Masarykova 437/11, Liberec I-Staré Město
GPS: 50.77454470, 15.06835560
Severočeské muzeum Liberec map

Severočeské muzeum Liberec - zajímavosti

Vzhledem k lokalitě je zřejmé, že největší pozornost patřila sklu a textilu. Tento inventář vznikl nejen z nákupů v aukčních domech a významných evropských starožitníků, ale i zásluhou četných darů. Tato sbírka se rozrůstala nakonec tak rychle, že si vyžádala stěhování do své vlastní budovy.

V muzeu dnes naleznete rozsáhlou knihovnu a tři sbírková oddělení – přírodovědecké, historické (i archeologické) a uměleckohistorické. Expozice sahá až k době vzniku kolonizace území ve 12. Století, přičemž si všímá obzvláště éry vzniku republiky a textilní výroby. Zdejší zvláštní expozice je věnována městu. Ve stálé expozici je vystavena spousta děl různých řemesel od antiky až do současnosti. Kochat se tu proto můžete tapisériemi, sklem, keramikou, porcelánem, nábytkem, textilem, knižními vazbami, šperky, hodinkami, cínovými výrobky, dřevořezbami a fotografiemi. Nově je zde i expozice plakátu. Každý rok se zde uspořádá na 20 jedinečných výstav. Celkový počet uchovávaných exponátů přesahuje 700 000 kusů.

Muzeum naleznete na křižovatce ulic Masarykova a Vítězná na tramvajové trati do Lidových sadů, po níž jezdí tramvaje 2 a 3. Zastávka Muzeum.

Otevřeno je zde denně kromě pondělí od 9 – 17 hodin a ve středu se zavírá o hodinu později, tedy v 18 hodin.

 

Autor: Adriana Dosedělová