ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Obecná škola Kozlovice

Historická stavba obecné školy v Kozlovicích u Frýdku-Místku vám dá možnost nahlédnout nejen do jakéhosi živého skanzenu bývalé místní školy, jíž se expozice věnuje, ale též do světa valašských vojvodů. Něco se také dozvíte o historii této malebné obce a o sakrálním umění.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Areál Fojtství v Kozlovicích a Obecná škola, Kozlovice
GPS: 49.59269610, 18.25590250
Obecná škola Kozlovice map

Obecná škola Kozlovice - zajímavosti

Budovu bývalého fojtství najdeme přímo v centru Kozlovic. Místo můžete navštívit během celého roku mimo pondělí a v určenou otevírací dobu. Platí se zde symbolické vstupné.

Expozice obecné školy

Díky expozici stavby kozlovického fojtství můžete nahlédnout do dob, kdy se zde vyučovalo, vrátit se o pár let zpátky a žasnout nad plným a autentickým vybavením rakousko-uherské malotřídky. K vidění je zde byt i kabinet pana řídícího, dobové školní pomůcky, obrazy Komenského a tehdejší učebnice. První triviální škola zde byla zřízena v roce 1785 a vyučovalo se tady psaní, počítání a náboženství. Škola byla později přemístěna jinam a tato budova sloužila jako fojtství, které však postupem let chátralo.

Další expozice

Zrekonstruované fojtství vám dovolí také shlédnout širokou a cennou sbírku sakrálního umění, expozici zaměřenou na historii Kozlovic a vztah hudebního skladatele Leoše Janáčka právě k tomuto místu.

Valašský pivovar

Původní hospodářské budovy v Kozlovicích byly využity pro vybudování stylového Valašského pivovaru, kde se od roku 2008 vaří skvělé kvasnicové pivo. Ve stylovém interiéru si můžete dát něco dobrého k jídlu a zároveň se pokochat sbírkou starých džbánů, dobových holeb a historických výučních listů místních sládků. Vše skvěle souzní a vytváří perfektní atmosféru, připomínající dobu první republiky.

 

Autor: Andrea Štyndlová