ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Skanzen Přerov nad Labem

Skanzeny jsou oblíbenými místy, kde se můžete ponořit do historie a přiblížit si život našich předků. Jak vypadala typická chalupa 19. století? Jak v ní lidé žili a čím se živili? Na tyto otázky vám dá odpověď i tento skanzen v Přerově nad Labem, oficiálním názvem Polabské národopisné muzeum.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Polabské národopisné muzeum, Přerov nad Labem
GPS: 50.16284420, 14.82435000
Skanzen Přerov nad Labem map

Skanzen Přerov nad Labem - zajímavosti

Přerov nad Labem je malá obec ve Středočeském kraji mezi Českým Brodem a Čelákovicemi. Skanzen tu vznikl na konci 19. století, chvíli poté, co byl založen ten úplně první ve Stockholmu roku 1891. Po něm následovalo několik zemských výstav, které inspirovaly tímto směrem i další země. Inspiraci tu našel také arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský, který byl tehdejším majitelem přerovského panství. Když uviděl na zemské výstavě ukázku České chalupy, koupil podobnou u svého zámku a nechal ji upravit podle svého vzoru. Bývalá panská kovárna a rychta z počátku 18. století tak získala podobu staročeské chalupy s národopisným vybavením z okolních obcí. Chalupa zůstala osamocena až do roku 1967, kdy ji převzalo Polabské muzeum v Poděbradech a vznikla myšlena na polabský skanzen. Postupně sem byly přemístěny chalupy a další objekty z okolí, které byly na svém původním místě ohroženy.

V dnešní době je v areálu umístěno 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. Uvidíte tu například myslivnu s hospodářským dvorem, bývalou bednárnu, chmelový špýchar, expozici mlynářství, starou školu s vybavenou třídou i kabinetem, roubenou chalupu s expozicí věnovanou jídlu nebo expozici zahrádky našich babiček. Interiéry všech staveb jsou dobově zařízeny a při dlouhodobých i krátkodobých výstavách je tu návštěvníkům předváděn život obyvatel Polabí od počátku 18. století do poloviny 20. století. Atmosféru opravdovosti dodávají expozicím figuríny oblečené v typických lidových krojích.

Pokud se do skanzenu vypravíte v dubnu a v prosinci, zažijete tu tradiční zvykoslovné výstavy s názvy „Jaro na vsi“ a „Vánoce“. Od konce března do října je skanzen otevřen každý den kromě pondělí, v listopadu a prosinci od pátku do neděle. Během ledna a února je skanzen zavřený.

 

Autor: Martina Limbergová