ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Archeoskanzen Modrá

Chcete se vypravit do historie? Zajímá vás, jak žili naši dávní předci? Pak zavítejte do Archeoskanzenu Modrá, který najdete poblíž známého poutního místa Velehradu, asi 7 kilometrů od Uherského Hradiště.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Archeoskanzen Modrá, Modrá
GPS: 49.10308580, 17.40716280
Archeoskanzen Modrá map

Archeoskanzen Modrá - zajímavosti

Archeologický skanzen v obci Modrá byl vybudován během jediného roku a v roce 2004 otevřel svou bránu návštěvníkům. Stojí na místě, kde lidé sídlili již v dávných dobách, v 5. století před Kristem to byli Keltové, ve 4. století našeho letopočtu Germáni a v 8.-12. století poté Slované. Právě jim je věnován skanzen a návštěvníci se tu mohou podívat, jak žili Slované v době Velkomoravské říše.

Archeoskanzen tvoří sídliště s palisádovým opevněním. Všechny stavby i expozice vycházejí ze skutečných archeologických nálezů z této oblasti středního Pomoraví. Tyto stavby jsou částečně zahloubeny do země a rozestavěny do funkčních celků. Na začátku se nachází vstupní brána a věže. Následují obytné a hospodářské budovy, mocenský areál, řemeslnický areál a církevní celek se slovanskými modlami. Kromě prohlídky staveb a jejich vybavení si tu můžete i vyzkoušet různá stará řemesla, ochutnat jídla, která naši předci jedli, podívat se na původní plodiny na políčkách i hospodářská zvířata, která najdete v ohradách.

V blízkosti areálu na návrší byly při vykopávkách odkryty pozůstatky základů velkomoravského kostela sv. Jana Křtitele z přelomu 8. a 9. století a vedle nich byla postavena jeho pravděpodobná replika, která je přístupná již od roku 2000. Tento kostel je možné využít jako zajímavé místo pro svou svatbu. I když se zde pořádají pouze civilní svatby, využijí toho každý rok až desítky snoubenců.

Archeoskanzen Modrá je otevřen od začátku května do konce října každý den, v březnu a dubnu mimo pondělky a přes zimu pak jen na objednání. V průběhu sezóny se tu konají různé zajímavé akce, od historických bitev a rituálů, přes koncerty a divadelní představení až po různé vzdělávací akce.

 

Autor: Martina Limbergová