ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Jablonec nad Nisou

Za skvost Libereckého kraje a centrum kultury i sportu lze považovat Jablonec nad Nisou, město položené na stejnojmenné řece jen pár kilometrů ve směru na západ od Liberce. Je neodmyslitelně spjaté se sklářstvím a bižuterií a zaujímá malebnou polohu u Jizerských hor.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: U Muzea, Jablonec nad Nisou
GPS: 50.72414970, 15.17111330
Jablonec nad Nisou map

Jablonec nad Nisou - zajímavosti

Historie města

Historické prameny se o zdejším sídle, položeném na řece Nise, poprvé zmiňují až v polovině 14. století. Ve srovnání s ostatními sídly v českém království však neměla tato osada příliš velký význam a roku 1496 dokonce došlo k jejímu zániku.

Během 16. století byla však znovu osídlena německými obyvateli, kteří měli bohatší zkušenosti ve sklářství, které nakonec v Jablonci nad Nisou zakořenilo. Za třicetileté války bylo město už podruhé vypáleno a značně poničeno, nicméně právě díky sklářství nastal opět celkový rozvoj.

Během 18. století se zde začala vyrábět také bižuterie, která velmi brzy proslula v celé Evropě. Právě hospodářský význam Jablonce nad Nisou tehdy vedl až k povýšení vesnice na městys, kterému bylo uděleno právo konání výročních trhů. Význam městyse však stoupal i nadále a v roce 1866 byl povýšen na město. K ještě větší dominanci na trhu Jablonci prospěla také prusko francouzská válka, během níž byla velmi oslabena konkurence.

Právě díky sklářství a bižuterii je Jablonec nad Nisou známý nejen na území České republiky, ale i za jejími hranicemi.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Centrem Jablonce nad Nisou je Mírové náměstí s budovou radnice, která mu vévodí. Zajímavou církevní stavbou je kostel Dr. Farského z konce 19. století, bývalá fara nebo kostel sv. Anny.

Ve městě se nachází také Muzeum skla a bižuterie.

 

Autor: Andrea Štyndlová