ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Jeseník - Priessnitzovy lázně

Vodoléčba pomohla už mnoha pacientům od jejich zdravotních problémů. Víte však, kde se tato metoda vyvinula a kdo byl jejím zakladatelem? Pokud jste o tom ještě neslyšeli, ale rádi by jste se odpověď dozvěděli, čtěte dál.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Priessnitzova, Jeseník
GPS: 50.24109310, 17.19151860
Jeseník - Priessnitzovy lázně map

Jeseník - Priessnitzovy lázně - zajímavosti

Roku 1799 se v osadě Gräfenberk (dnes Lázně Jeseník) ve slezské části Jeseníků narodil Vinzenz Priessnitz. Dětství neměl úplně jednoduché a vše zlé dovršil vážný úraz, kdy mu v jeho 16 letech přejel povoz se splašenými koňmi přes hrudník. Podle ranhojičů měl zůstat v lepším případě nadosmrti mrzákem, on se však sám vyléčil díky studeným obkladům a vodě. Jakmile se zpráva o tomto jeho téměř zázračném vyléčení rozkřikla, začali se k němu scházet lidé z okolí i ze široka a žádali Priessnitze, aby je také léčil svými metodami. Dokonce mu začali přezdívat „Vodní doktor“. Roku 1822 nechal tedy přestavět svůj rodný dům tak, aby v něm mohl umístit jedny necky pro své pacienty, vznikl tím vůbec první vodoléčebný ústav na světě.

Nebylo to však jednoduché, protože ne všem se jeho počínání líbilo. Někteří lidé ho považovali za šarlatána nebo za lháře a podvodníka, protože nevěřili účinkům „obyčejné“ vody. Místním ranhojičům se zase nelíbilo, že léčil zadarmo a je tím připravoval o nemalé výdělky. V roce 1837 se mu přese všechno podařilo založit opravdové lázně a získat k nim i potvrzení císařské komise, přestože nebyl vyučeným lékařem. Tou dobou se už v jeho lázních vystřídalo až 1500 pacientů ročně a lékaři z celého světa sem přijížděli studovat a učit se tuto metodu léčby. Dnes je hydroterapie rozšířená po celém světě a hojně a úspěšně se používá.

Lázně se postupně rozvinuly v množství lázeňských pavilonů, hlavním je pavilon Priessnitzovo sanatorium, který stojí na kopci asi 2 km nad městem Jeseník. Lázně nenabízí jen vodoléčbu, ale kompletní nabídku lázeňských terapií jako inhalace, masáže, elektroterapii, magnetoterapii a mnoho dalšího. Blahodárný účinek na pacienty má jistě také odpočinek, příjemné ovzduší a procházky parkem. K těmto procházkám zve Velká nebo Malá kolonáda. Okruh Velká kolonáda měří přes 1100 metrů a vede kolem malé vyvýšeniny, uprostřed které se nachází hrobka Vinzenze Priessnitze. Malá kolonáda vás zavede cestou do kopce přímo k této hrobce a poté levou nebo pravou polovinou Velké kolonády zase zpět k Priessnitzovu sanatoriu.

Na delší trasu se můžete vydat po naučné stezce Vinzenze Priessnitze, jež měří 7 km a vede kolem památek, pomníčků a také 15 pramenů. Množství pomníčků, zajímavých vyhlídek a pramenů v okolí je světovým unikátem a to také proto, že většinu z nich nechali postavit jako své poděkování vděční pacienti z celého světa, celkem je tu zastoupeno 13 národností.

Ač sláva Lázní Jeseník, neboli Priessnitzových léčebných lázní, kvůli válkám minulého století na čas málem zanikla, dnes už jsou opět vyhledávaným a světově uznávaným lázeňským střediskem. Kromě léčby samozřejmě nabízí i možnosti příjemné relaxace a turistiky.

 

Autor: Martina Limbergová