ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Uherský Brod

V malebné oblasti úrodného Slovácka, v jihovýchodní části Moravy a ve směru na jih od Zlína najdeme Uherský Brod, město s asi 18 000 obyvateli a půvabnou krajinou v okolí, skýtající pohledy na panorama Bílých Karpat a Vizovické vrchoviny.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Masarykovo nám., Uherský Brod
GPS: 49.02462780, 17.64647720
Uherský Brod map

Uherský Brod - zajímavosti

Historie města

V místech dnešního Uherského Brodu dříve stávala osada, která svůj název Na Brodě nesla díky poloze u brodu přes řeku Olšavu. Stávala zde už v 10. století a pravděpodobně se jednalo o pomezní pevnost mezi Uhry a Moravou, o čemž svědčí také fakt, že zde bylo vybíráno clo.

O Brodě se historické prameny poprvé zmiňují v souvislosti s rokem 1131 a v pozdějších letech se osada začala rozrůstat. Roku 1272 byla Přemyslem Otakarem II. povýšena na královské město, jehož strážní funkci plnil hrad, který byl také právě v této době vystavěn. Označení Uherský Brod se v pramenech poprvé vyskytlo roku 1275.

Zdejší obyvatelé však byli neustále v nebezpečí kvůli nájezdům uherských vojsk, a tak je příliš nevyvedly z míry ani husitské boje, ve kterých byl Uherský Brod důležitou základnou.

Další rány městu uštědřil konflikt uherského krále Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad, poté i vpády Bočkajovců počátkem 17. století, morová epidemie, požáry a další katastrofy. Obrat k lepšímu nastal až během druhé poloviny 18. století, kdy se město stavebně rozrůstalo. Byl vystavěn kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, proběhla přestavba kostela sv. Jana Křtitele a dostavěna radnice.

Rozsáhlé změny město zaznamenalo také ve druhé polovině 19. století v souvislosti s průmyslovým rozvojem. Bylo zde okresní hejtmanství, zavedla se sem železnice a proběhla výstavba kulturních institucí. Okresním městem přestal Uherský Brod být v roce 1960, nicméně i přesto je i dnes Uherský Brod jedním z nejprůmyslovějších měst v celém Zlínském kraji.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Vůbec nejstarší pamětihodností ve městě je kostel mistra Jana Husa, jenž prošel poslední rekonstrukcí roku 1920. Kromě něj je v Uherském Brodě k vidění také kostel na Masarykově náměstí, radnice a především dominikánský klášter Nanebevzetí panny Marie ze 14. století. Nachází se zde také zámeček, ve kterém je dnes umístěna expozice upomínající na osobnost Jana Amose Komenského.

 

Autor: Andrea Štyndlová