ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Národní památník na Vítkově

K pražskému vrchu zvanému Vítkov se váže jedna z významných událostí naší historie. Dne 14. července 1420 se zde odehrála bitva, v níž husité, vedení Janem Žižkou, porazili křižáky. Právě na památku této bitvy a Janu Žižkovi se vrch dodnes nazývá Žižkov.

Národní památník na Vítkově Národní památník na Vítkově Národní památník na Vítkově Národní památník na Vítkově Národní památník na Vítkově Národní památník na Vítkově

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: U Památníku 1900, Praha 3 - Žižkov
GPS: 50.08842940, 14.44925830
Národní památník na Vítkově map

Národní památník na Vítkově - zajímavosti

Mezi lety 1928 až 1938 zde byl k poctě československých legionářů a vzniku republiky vystavěn památník, jehož součástí je také hrob Neznámého vojína, jezdecká socha Jana Žižky a vyhlídka na hlavní město Prahu. V současné době je památník národní kulturní památkou.

Národní památník na Vítkově v Praze projektoval architekt Jan Zázvorka v duchu konstruktivismu. Budova dosahuje celkové délky 142 metrů, šířky 27,6 metrů a výšky 31,5 metrů.

Položení základního kamene dne 8. listopadu 1928 se zúčastnil i Tomáš Garique Masaryk a se stavebními pracemi bylo započato o rok později. Stavba byla dokončena v roce 1932, ale až do roku 1938 pokračovaly práce spojené s výzdobou interiéru. Poté byly práce z důvodu okupace přerušeny a památník poté sloužil coby skladiště wehrmachtu.

Dne 14. července roku 1949 byly do památníku přeneseny ostatky neznámého bojovníka, který padl na Dukle, a uloženy do sarkofágu před památníkem. Žulová deska, jež kryje hrob neznámého vojína, nese symbol státního znaku a nápis Sláva hrdinům padlým za vlast.

Dne 22. června roku 1954 zde bylo založeno Mauzoleum Klementa Gottwalda, k jehož zrušení došlo 30. března 1962. Sarkofág Klementa Gottwalda je umístěn ve středu hlavní síně, po jejíž stranách jsou umístěny další sarkofágy a několik hrobek. Do památníku byly uloženy také ostatky prezidentů Antonína Zápotockého a Ludvíka Svobody.

Nalevo od hlavní síně je Síň padlých bojovníků, památka bojovníkům první a druhé světové války. Roku 1955 byla k objektu formou apsidy přistavěna Síň Sovětské armády, ve které jsou dnes uloženy ostatky Neznámého sovětského bojovníka.

V roce 1950 se konalo slavnostní odhalení jedné z největších bronzových soch na světě, pomník Jana Žižky, jehož autorem je Bohumil Kafka. Celková výška sochy je 9 metrů, délka 9,6 metrů a šířka 5 metrů. Jezdecká socha váží 16,5 tun.

Roku 1962 byl Národní památník na Žižkově prohlášen za národní kulturní památku.

 

Autor: Andrea Štyndlová