ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Terezín

Druhá světová válka znamenala utrpení pro miliony lidí a na její zvěrstva by se nemělo zapomínat. Poklonit se památce desetitisíců nevinných obětí nacistického pekla můžete v památníku Terezín, jediné  instituci svého druhu u nás. Založen byl již v roce 1947 jako Památník národního utrpení tehdejší vládou Československa a celou dobu své existence se snaží rozvíjet muzejní, výzkumnou a vzdělávací činnost. Zamyšlení nad nepochopitelným konáním nacistů a neskutečným utrpením lidí, kteří se ani ničím neprovinili, vás jistě přiměje s pokorou poděkovat za to, že nyní žijeme v míru a klidu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Pražská, Terezín
GPS: 50.51448390, 14.16544530
Terezín map

Terezín - zajímavosti

Pevnost Terezín byla založena v roce 1780 Josefem II. a armádám sloužila až do 90. let 20. století. Bohužel velmi smutně proslula právě za II. světové války. Terezín sice nebyl koncentrační tábor, jak se často mylně prezentuje, ale zato krutá nacistická věznice a židovské ghetto. Odsud pak zajatci teprve putovali do různých koncentračních táborů, hlavně do Osvětimi, Majdanek nebo Treblinky, kde je čekala smrt.

Hlavním sídlem památníku je Malá pevnost, která sloužila v letech 1940-1945 jako věznice pražského gestapa. Expozice ukazuje otřesné podmínky, ve kterých tu žili tehdejší vězni. Z cel, kde se na dřevěných lavicích tísnili stovky lidí, a samotek, kam bylo na plochu 1,5x2 metry zavíráno i šest lidí najednou, jde i po desítkách let mrazivá hrůza. Ještě větší mrazení vyvolává dodnes poškozená zeď od kulek na popravišti, kde byli lidé popravováni zastřelením. Většina jich pak byla pohřbena v hromadném hrobě, po válce však alespoň část těl byla vykopána a pohřbena na Národním hřbitově před Malou pevností. Při prohlídce projdete postupně nádvořími, bránou s typickým nápisem Arbeit macht frei, bývalou nemocnicí, opevňovacími prvky, bastiony a bránou smrti zpět do Malé pevnosti.

Kromě této Malé pevnosti můžete navštívit také Muzeum ghetta v budově bývalé terezínské školy, expozici v bývalých Magdeburských kasárnách, kolumbárium, obřadní místnost a ústřední márnici, kde jsou uchovány pozůstatky zpopelněných židů, bývalé krematorium na Židovském hřbitově a modlitebnu z dob terezínského ghetta.

 

Autor: Martina Limbergová